aposto-logo
TR
TREN

Yatırım Finansman ile Haftaya Başlarken

Yeni Haftanın Gündemi: 23 – 30 Haziran

10 Nisan - Yatırım Finansman - Exante
Yatırım Finansman ile birlikte

Yatırım Finansman 'da YF Yüzyüze ile görüntülü görüşme yaparak kolayca hesabınızı açabilir ve sermaye piyasalarında anında işlem yapmaya başlayabilirsiniz.

Daha fazlasını öğren

Erol Gürcan, Başekonomist

Yurt içi piyasalar

Yurt içi piyasalar, Kurban Bayramı tatili nedeniyle, Salı günü yarım gün açık olacak ve Çarşamba, Perşembe, Cuma günleri kapalı olacak. Dolayısıyla, hafta boyunca yurt içinde oldukça kısıtlı bir veri akışı söz konusu olacak. 

Salı günü açıklanacak olan 1Ç23 dönemi Türkiye Dış Borç İstatistikleri haftalık yurt içi ekonomi takviminde yer alan en önemli veri konumunda. 2022’de Türkiye’nin Brüt Dış Borç Stoku 459,0 milyar dolar (2021: 439,2 milyar dolar), GSYH’ye oranı %50,7 seviyesindeydi (2021: %54,4). Brüt dış borç stokundan parasal sektörün borç ve varlıklarının arındırılmasıyla hesaplanan net dış borç stoku da 235,3 milyar dolar (2021: 222,5 milyar dolar), net dış borç stoku / GSYH oranı %26,0 seviyesindeydi (2021: %27,6).

Yurt dışı piyasalar

Yurt içi piyasaların kapalı olacağı süreçte küresel takvim oldukça yoğun olacak. 26-28 Haziran tarihlerin Avrupa Merkez Bankası (ECB), Oynak Enflasyon Ortamında Makroekonomik Dengelenme temalı bir forum gerçekleştirecek. Bu forum kapsamında, 28 Haziran Çarşamba günü Fed Başkanı Powell, ECB Başkanı Lagarde, BoE Başkanı Bailey ve BoJ Başkanı Ueda’nın panelden gelecek mesajlar piyasaların yakın takibinde olacaktır. Çarşamba günü Fed’in yayınlayacağı Bankacılık Sektörü Stres Testi Sonuçları; Perşembe günü ABD Büyüme ve Almanya TÜFE; Cuma günü ABD Çekirdek Kişisel Tüketim Harcamaları, İngiltere Büyüme ve Euro Bölgesi TÜFE haftalık küresel takvimde öne çıkan başlıklar olarak sıralanabilir. 

Şubat ayında küresel bankacılık sektöründe yaşanan türbülans ve Fed’in faiz artışlarına ara vermesine karşın yılın geri kalanında toplamda 50bp daha faiz artışına gidebileceğin yönünde mesaj vermesi açıklanacak stres testi sonuçlarının önemini artırmakta. ABD’de de 1Ç23 dönemi büyüme oranının çeyreklik bazda +%1,4 olarak açıklanması beklenmekte.

Almanya’da Mayıs’ta aylık bazda %0,2 oranında gerileyen AB uyumlu TÜFE’nin Haziran’da aylık %0,3 artması, yıllık bazda ise %6,3’ten %6,7’ye yükseleceği tahmin edilmekte. Fed’in yakından takip ettiği enflasyon göstergelerinden olan Çekirdek Kişisel Tüketim Harcamaları Endeksini (core PCE) Mayıs’ta geçen ay olduğu gibi aylık bazda %0,4 ve yıllık bazda %4,7 olarak açıklanması öngörülmekte. İngiltere’de 1Ç23 dönemi büyümenin çeyreklik bazda +%0,1 ve yıllık bazda +%0,2 olarak açıklanması beklenmekte. Nisan’da aylık bazda değişim göstermeyen Euro Bölgesi TÜFE’nin Mayıs’ta aylık bazda %0,3 artışla yıllık bazda %5,3’ten %5,5’e yükselmesi tahmin edilmekte.

Hikâyeyi paylaşmak için:

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

İLGİLİ BAŞLIKLAR

Enflasyon

stres testi

Erol Gürcan

Kurban Bayramı

Türkiye

Avrupa Merkez Bankası

Almanya

İngiltere

Euro Bölgesi

NEREDE YAYIMLANDI?

EXANTEEXANTE

BÜLTEN SAYISI

💵 Kademeli sadeleşme

Bugün gündemin ana maddelerini TCMB tarafından atılan kademeli sadeleşme kararları ve Bakan Mehmet Şimşek tarafından gelen açıklamalar oluşturdu. Yurt dışında ise henüz açıklanan PMI verileri ön plandaydı.

26 Haz 2023

AA

YAZARLAR

EXANTE

Finans dünyasındaki tüm önemli gelişmeler ve makro-iktisadi meseleler, derinlemesine bir perspektif ve sebep-sonuç ilişkileriyle hafta içi her gün sabah 08.00'de gelen kutunda!

İLGİLİ OKUMALAR

;