BuzzFeed’den yeni tarif üreteci “Botatouille”

BuzzFeed, yapay zeka destekli yeni tarif üreteci robot Botatouille'i hazırlıyor.

apéro

apéro

İştah ve ufuk açan yemek yayını. Her çarşamba ve cumartesi önlüğünü giyer.

Medya şirketleri yapay zekanın operasyonlarını nasıl etkileyeceğini incelerken BuzzFeed yapay zeka tarafından desteklenen kişiselleştirilmiş tarif oluşturucu Botatouille'i piyasaya sürdü. Yapay “mutfak arkadaşı” buzdolabınızda bulunan malzemelere göre tarif önerirken sohbet robotu özelliğine de sahip olacak.

  • Neden? BuzzFeed'in yaptığı açıklamada "yapay zeka destekli ilk mutfak arkadaşı" olarak tanımladığı ve buzdolabınızda bulunanlara dayalı tarifler öneren Botatouille'da insanların yemek pişirirken mutfakla ilgili sorular sormasına olanak tanıyan sohbet robotu özelliği de var. Uygulama, BuzzFeed'in marka daraldıkça kullanıcılarının platformlarına geri dönmesini umarak piyasaya sürdüğü oyunlar ve sınavlar gibi yapay zeka tarafından oluşturulan içerik serisinin bir parçası. BuzzFeed CEO'su Jonah Peretti "İnterneti daha eğlenceli hâle getirmeye odaklanacağız. Okurlar, sosyal medya akışlarındaki olumsuz haberlerden sıkıldı. Sosyal medya platformlarının neşe ve eğlence bulabilecekleri bir kaçış sunmasını günbegün daha fazla isteyecekler." dedi.
  • Arka plan: BuzzFeed Ocak ayında içerik ve testleri geliştirmek için yapay zeka kullandığını belirtmişti. Peretti, geçen ay BuzzFeed News'in sona erdiğini duyurdu ve salgın, azalan borsa, dijital reklamcılıktaki yavaşlama ve değişen izleyici alışkanlıkları gibi birçok zorluktan bahsetti. Botatouille, şirket personeli tarafından derin bir hayal kırıklığına sebep oldu. Peretti'nin şirketi yönetmedeki liderliğine yönelik gelen sert eleştirilerle beraber yapay zekayı insanların yerine koyma hevesinin kurumsal liderliğin çalışanları değersizleştirmesine ve işten çıkarmalara sebep olacağı söyleniyor.
Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

apéro

apéro

İştah ve ufuk açan yemek yayını. Her çarşamba ve cumartesi önlüğünü giyer.

İLGİLİ BAŞLIKLAR

yapay zeka

sohbet robotu

BuzzFeed

Botato

NEREDE YAYIMLANDI?

apéroapéro

HİKAYE

🗞️ apéro gazete #7 Ödüller geçidi: Anadolu mutfağından Türkiye şaraplarına

apéro gazete'de bu hafta: Türkiye gastronomisinde şaraptan restorancılığa uluslararası değerlendirmelerden alınan ödüller, iklim değişikliğinden teknolojiye, kanun teklifinden katkı maddesine dünyadan haberler.

09 Haz 2023

apéro gazete

YAZARLAR

apéro

İştah ve ufuk açan yemek yayını. Her çarşamba ve cumartesi önlüğünü giyer.

İLGİLİ OKUMALAR

;