aposto-logo
TR
TREN

İngiltere peyniri hakkında yazılmış en eski kitap satın alındı

16. yüzyıldan kalma eser İngiltere menşeili peynir çeşitleri ve söz konusu tıbbi yararları hakkında kapsamlı bir araştırma sunuyor.

27 Eylül - Tefal - apéro
Tefal ile birlikte

— Tüm mutfağı tek cihaza sığdırmak mümkün mü? — Tefal Easy Fry Grill Steam : Mümkün . Son bir yılda Türkiye’de airfryer satışlarının beş katına çıkmasına şaşırmamalı; hepimiz mutfakta “hızlı, pratik, çok yönlü, ekolojik ve sağlıklı” çözümler arıyoruz. Türkiye’deki 30’ncu yılını kutlayan Tefal , çözümün onda; Tefal Easy Fry Grill Steam ’de olduğunu söylüyor. Nedir? Az yağlı fritöz demek yetmez; sıcak havayla kızartma ve ızgaradan çok daha fazlasını sunan Tefal Easy Fry Grill Steam , sağlıklı ve lezzetli yemekler yapmayı zahmetsiz hâle getiriyor. Ne kadar kurtarıcı anlatalım: İster ekstra çıtır ister nefis ızgara: Hava ile kızartma , ızgara ve buharda pişirmeyi tek bir cihazda birleştiriyor. Ekstra Çıtır teknolojisiyle çok az yağla veya hiç yağ eklemeden kızartmalar yapmayı sağlıyor. Ürünü benzerlerinden ayıran buharda pişirmeyi atlayamayız. Buhar ve havayla kızartma modlarını birleştirerek balıktan sebzelere kadar birçok tarifte dışı çıtır içi yumuşacık sonuçlar alabilirsin. Kalabalık sofraların üstesinden geliyor: 6,5 litre kapasitesiyle dilediğin kadar misafiri ağırlayabilir, lezzetli ve sağlıklı sofralarla akılları baştan alabilirsin. Temizlik derdi de neymiş: Pratik ve hızlı yönünü pekiştiren bir diğer özelliği ise kolayca temizlenebilmesi. Buhar temizlik modu sayesinde sadece düğmeye basarak yağ ve kirden kolayca arındırılabiliyor. Hızlı sonuçlar, daha az enerji ve mutfakta mutlu bir sen için Tefal Easy Fry Grill Steam burada .

Daha fazlasını öğren

apéro

apéro

İştah ve ufuk açan yemek yayını. Her çarşamba ve cumartesi önlüğünü giyer.

İngiliz peyniri hakkında hayatta kalan en eski kitap Leeds Üniversitesi kütüphanesinin özel koleksiyonu tarafından satın alınıp çevrimiçi olarak yayımlandı. 1580'lerde el yazısıyla yazılan 112 sayfalık parşömen antik dönemden Tudor dönemine kadar peynir yapımının tüm inceliklerini kapsıyor; birçok farklı İngiliz ve Galler peynirinin üretimi ve ilaç olarak kullanılan çeşitlerin faydalarına da yer veriliyor.

  • Neden önemli? Yemek Tarihçisi Peter Brears, kitabın tek bir gıda maddesi üzerine İngilizce yazılmış ilk kapsamlı akademik çalışma olduğunu düşünüyor: "Gerçekten hiç böyle bir şey görmedim. Her ne kadar peynir tarih öncesi dönemlerde çiftçiliğin başlamasından bu yana insan beslenmesinin bir parçasını oluştursa da isimsiz peynirlere ilişkin kayıtlar dışında Orta Çağ Britanya'sında peynirlerin karakterine ve üretim yerlerine ilişkin çok az kanıt var." Observer'ın Restoran Eleştirmeni ve Leeds Üniversitesi mezunu Jay Rayner, üniversitenin bu satın alımını heyecan verici olarak nitelendirdi ve ekledi: “Bu nadir belge bizi yemek kültürümüzün önemli bir parçası olan Birleşik Krallık'taki peynir yapımının kökenlerine geri götürdü.”
  • Detaylar: Kitabın yazarının kimliği belirsiz ancak metindeki notlar kitabın saray mensupları ve politikacılar arasında dağıtıldığını gösteriyor. Örneğin ön sayfadaki bir notta Tamworth Milletvekili Clement Fisher kitabın kendisine iade edilmesi istiyor. Metinde geçen bir diğer isim de Edward Willoughby. Brears bu ismin yazarın kendisine ait olduğunu düşünüyor.
Hikâyeyi paylaşmak için:

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

apéro

apéro

İştah ve ufuk açan yemek yayını. Her çarşamba ve cumartesi önlüğünü giyer.

NEREDE YAYIMLANDI?

apéroapéro

BÜLTEN SAYISI

🗞️ apéro gazete #21 Süte siber güvenlik önlemi

apéro gazete'de bu hafta: Geçtiğimiz aylarda DSÖ'nün aspartam hakkında yaptığı açıklamalara rağmen diyet kola satışları artıyor. İngiltere peynirleri hakkında yazılmış en eski kitap ülke yemek tarihi adına heyecan yarattı.

27 Eyl 2023

Tefal ile birlikte
apéro gazete

YAZARLAR

apéro

İştah ve ufuk açan yemek yayını. Her çarşamba ve cumartesi önlüğünü giyer.

İLGİLİ OKUMALAR

;