aposto-logo
TR
TREN

Alaçatı ile ilgili hikayeler

SOLİSOLİ

HİKAYE

Anna Batyra ile Ovacık’ta

Yabancı-yerli arasındaki mesafe ne kadardır, zamanla ölçülür mü? Çeşme-Ovacık merkezli yavaş özbakım markası abtira'nın kurucusu Anna, Çeşme'nin sürekli değişen dokusunda kendi hayatını kurma sanatını ve zaman içinde mahalleyle nasıl ilişki kurduğunu anlatıyor.

25 Oca 2024

apéroapéro

HİKAYE

Bir gastronomi rotası: Yıldız Urla

Son dönemin gastronomik destinasyonları arasında her geçen gün adından daha fazla söz ettiren Urla'nın dönüşüm yolculuğu.

23 Ara 2023

apéroapéro

HİKAYE

Hafif tabak: Mevsimlerden kabak

Rota: Tomtom’dan yukarı Asmalı

17 Ağu 2022

Seyahat ve kültür yayını Soli, her hafta bir mahallenin esnaflarının, binalarının, sokaklarının, insanlarının hikâyesini anlatıyor. Son sayısında Alaçatı'yı keşfeden Soli'nin bu fotoğrafı Ova Sofra'dan.

23 Tem 2022

• Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın, İzmir'in Çeşme ilçesindeki Alaçatı bölgesinde üç araziyi Çeşme Turizm Projesi olarak da bilinen proje kapsamında yerli ve yabancı turizmcilere tahsis etmek üzere ilana açtığı bildirildi. Diken'in haberine göre ; üç kamu arazisine üç otel inşa edilmesi öngörülen projede, ilanın bir ay gibi kısıtlı bir süre tahtada kalacak olması nedeniyle uzmanlar, bunun ‘adrese teslim’ olabileceğini söyledi.

20 Tem 2022

SOLİSOLİ

HİKAYE

Alaçatı'nın yazı-kışı, müdavimi

Alaçatı'nın yerlisine sorduk. Sonra yetmedi, biz gittik dolaştık ve aradık: Nerelerde denize girer, nerelerde yürür, nerelerde yer içer, nerelerde sükunetle baş başa kalırız?

17 Tem 2022

SOLİSOLİ

HİKAYE

Asma Yaprağı'nda Ayşe Nur'la

Asma Yaprağı'nda Ayşe Nur'un yanına uğruyoruz gitmeden. Alaçatı yoklaması için. Diyoruz anlat bize, nicedir buralar senin gözünde?

17 Tem 2022

• Muğla'nın Datça ilçesine bağlı Mesudiye Mahallesi'nde orman yangını çıktı. Saat 22.30'da aktarılan son bilgilere göre Döşeme mevkiinde bir ev yandı, bölgedeki evler tahliye edildi. Bakan Vahit Kirişçi bölgeye giderken Orman Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada yangının iki bölgede etkili olduğu bildirildi. Yangını söndürme çalışmalarının gece karadan devam ettiği bildirildi. Çeşme: İzmir'in Çeşme ilçesine bağlı Alaçatı Barajı yakınlarındaki makilikte yangın çı...Devamını Oku

14 Tem 2022

apéroapéro

HİKAYE

Denizi olmayan bir Ege beldesi: Alaçatı'dan

İştahı kabarık bir vegan bir vejetaryen, denizi olmayan bir Ege beldesine doğru yola çıkar. Hayır, fıkra anlatmayacağız. Sadece birkaç iştah açan anımız var. Fotoğraflar: Elif Bayram (bu defa).

13 Tem 2022