aposto-logo
TR
TREN

Karl Marx ile ilgili hikayeler

Zappa ZamanlarZappa Zamanlar

HİKAYE

Çalışmak, ama nasıl?

Dört günlük haftadan modern köleliğe... Çalışmak, ama nasıl?

02 Tem 2023

SpektrumSpektrum

HİKAYE

Marx'tan Sanders'a: Dünyada solun tarihi

Sanayi Devrimi'nin çalışma koşullarına tepki olarak teorileşen sol, o günden bu yana dünya tarihini şekillendiriyor.

Bartu Özden

·

29 Eyl 2022

• Tanıl Bora , Cereyanlar - Türkiye'de Siyasî İdeolojiler • Bedir Sala , Türkiye Sosyalist Hareketinin Tarihsel Seyri: Dönemler, Gündemler ve Konjonktürel Yönelimler • Aylin Özman, Simten Coşar, 1990'larda Türkiye'de Sağ ve Sol Siyasetin Öncüleri • Karl Marx , Kapital • Karl Marx- Frederich Engels , Komünist Manifesto • Karl Polanyi , Büyük Dönüşüm • Andrew Heywood, Politics • Friedrich Ebert, Stiftung Vakfı S...Devamını Oku

29 Eyl 2022

Öneri programımız kapsamında bir arkadaşını bültenimize abone yapan herkese bir aylık MUBI üyeliği hediye ediyoruz. Bu bağlantıdan abone olduklarına emin olduktan sonra detayları bizimle paylaşın ve üyelik kazanın. 18 Kasım: Christian Petzold ’un az bilinen filmlerinden, Gümüş Ayı ödüllü Yella , aşırı korumacı ve şiddete meyilli kocasından kaçıp memleketine dönen bir kadının yaşadıklarını konu ediyor. 19 Kasım: Gösterildiği sene Cannes’da üç ödül kazanan ve ...Devamını Oku

18 Kas 2021

Miadı dolan meydanlar

Tarihte kente aidiyet duygusunun kazanıldığı, yurttaşlık bilincinin geliştirildiği mekânlar olarak görülen meydanların, bugün şehirliyle ilişkisi üzerine.

16 May 2021

İkametin unutulan yüzü: Evsizlik

Binalar, mekânlar, kamusal alanlar ne kadar kentliyse ikamet edeceği bir yeri olmayan ve bunun için modern devlet nazarında sayılamayan, yani bir ülkenin “vatandaşı olmanın” haklarından faydalanamayan evsizler de bir o kadar kentli (bir fenomen) değil mi?

Ege Dikencik

·

02 May 2021

Artı Değer Teorisi: Karl Marx'a göre, kapitalistlerin proletaryayı sömürme pahasına elde ettikleri aşırı ve haksız kazançtır. Kapitalistler, işçilere yaptıkları üretimin gerçek değeri altında ücret ödemektedirler. Yedi saatlik bir çalışma işçinin ücretini kazanmasına yeterli olduğu halde aynı ücretin 12 saat sonunda ödenmesi, kapitalist yararına bir artı değer yahut bir değer fazlasını sağlamaktadır.

10 Mar 2021