argo ile ilgili hikayeler

KupürKupür

HİKAYE

İstanbul'da Eski Ramazanlar

Direklerarası'na gelelim: Faaliyetin başlıcası orada.

07 Nis 2023

istanbulda-eski-ramazanlar
Tsundoku kelimesi Japoncada , kitapları satın alıp hiç okumamaya verilen isimdir. Sahaf sahaf gezip, aldığınız kitapları kitaplığınızda toz toplattıysanız, tsundoku ’lamış olabilirsiniz. Ben her hafta tsundoku ’larım mesela. Tsundoku, Meiji Dönemi Japonyasında ortaya çıkmış, başta argo sayılan bir kelimedir. Bir söz oyunundan doğmuştur: tsunde-oku 積んでおく “biriktirmek, istiflemek, zulalamak” ifadesi, “okumak” anlamındaki doku 読 ile birleşmiş, tsundoku ort...Devamını Oku

22 Kas 2022

QuandoQuando

HİKAYE

Google LaMDA 2

Google yeni sohbet robotunu gaf yapmaktan alıkoyabilecek mi?

17 May 2022

google-lamda-2
Kocakarı: Yaşlı kadın ve anne anlamlarında kullanılan cinsiyetçi bir argo kelimedir.

01 Mar 2022

• Anafordan yatmak: Anafor kelimesi Yunanca bedavadan, herhangi bir emek ve para harcamadan elde edilen şey anlamına geliyor.

07 Ara 2021

• Gayduri: Yunanca eşek, hayvan anlamlarına geliyor.

07 Ara 2021

• Partal kaz: Partal abartarak konuşan, yalancı anlamlarına geliyor. Metinde ikisi bir arada kullanılarak argo ve hakaret içeren bir anlam kazanmış.

07 Ara 2021

Zendost: Zen, Farsça “kadın” anlamına geliyor. Zendost ise, “Kadın düşkünü (kimse), zampara” anlam ında kullanılıyor. *Kelimenin anlamlarını ve kökenini verirken link kullanıyoruz. Kimi yerlerde de anlamın oluşumunu hayal edip yorum yapıyoruz. Bazı kelimeler metinde argo olarak kullanılmasa da yeni öğrendiğimiz için burada aktarmak istedik.

16 Kas 2021

F itil gibi olmak: Fitil olmak şeklinde de bilinen bu argo hem çok sarhoş olmak hem de birine çok kızmak, sinirlenmek, ayar olmak anlamına geliyor. Fitil, aynı zamanda patlayıcılarda ateşlendiğinde işlemi başlatan bir donanım parçası. Öfke anında “fitil,” patlamadan öncesine denk geliyor diyebiliriz. Çok alkollü kişilere de “çakmak çaksam patlayacaksın” denir, bu da yine “fitil” ile ilişkilendirilmiş bir deyim olabilir.

09 Kas 2021

Çekiştirmek: Meyhane ve gazino gibi yerlerde kullanılan argo bir söz. Bir iki kadeh alkollü içki içmek anlam ında kullanılıyor. Mecazî anlam da ise “Bir kimsenin kötü taraflarını uzun uzadıya sayıp dökmek” demektir.

02 Kas 2021