aposto-logo
TR
TREN

Mesai saatleri dünya genelinde kısalıyor: Sıra Şili’de

Avrupa'nın başı çektiği birçok ülkede, haftalık çalışma sürelerinin 40 saat ya da daha altına çekilmesi değerlendiriliyor
Mesai saatleri dünya genelinde kısalıyor: Sıra Şili’de

13 Nisan - AZKarbon - Quando
AZKarbon ile birlikte

Geleceğin pazar yeri: AZKarbon Çevre dostu alışveriş sitesi: AZKarbon E-ticarete çevreci bir soluk getiren İnci Holding , A’dan Z’ye tüm ürün ve hizmetlerde karbon emisyonunu düşürmeyi amaçladığı alışveriş sitesi AZKarbon ’la sürdürülebilir gelecek için önemli bir adım atıyor. Nedir? “Dünyayı atalarımızdan miras almadık, çocuklarımızdan ödünç aldık” sloganıyla çevreye duyarlı bir noktadan seslenen AZKarbon , çevre dostu ürün ve hizmetlerin tedarikçilerini bir araya getiren ilk çevrimiçi pazar yeri . Neler var? Doğa bilinci ve tüketici memnuniyetine eşit önem veren AZKarbon , karbon emisyonunu azaltan, enerji verimli, ekonomik kazanç sağlarken çevresel ve toplumsal faydayı sağlayacak ürün ve hizmetleri bünyesinde barındırıyor. Neden önemli? Daha temiz ve yaşanabilir bir dünya için toplumsal birlikteliğin ve bilincin önemine inanan AZKarbon, sürdürülebilirlik ilkeleri ışığında güvenilir, ekonomik ve kazançlı bir deneyim sunuyor. Doğa dostu ürünlerle tanışmak için AZKarbon ’u buradan ziyaret edebilirsiniz.

Daha fazlasını öğren

Pareto

Pareto

İş dünyasından içgörü, sektör analizleri ve gelecek öngörüleri her pazartesi ve cuma e-posta kutunuzda.

Şili de haftalık çalışma saatlerini düzenleyerek bu konuda adım atan ülkeler listesine katıldı. Bloomberg HT'nin derlemesine göre, 5 ülke çalışma hayatında dair yaptıkları düzenlemelerle öne çıkıyor.

1️⃣ Şili: Meclis, haftalık çalışma süresini 45 saatten 40 saate düşüren yasa tasarısını onayladı. 14 hayır oyuna karşı 127 oyla kabul edilerek yasalaşan tasarı, ülkedeki haftalık çalışma süresini kademeli olarak 5 yıl içerisinde düşürmeyi öngörüyor. 

🔍 Detaylar: Haftalık çalışma süresi birinci yılda 44, üçüncü yılda 42 ve beşinci yılda ise hedeflenen 40 saate çekilecek.

💉 Hatırlatma dozu: Şili'de haftalık çalışma süresi 2005 yılında da 48 saatten 45 saate düşürülmüştü.

2️⃣ Belçika: Belçika'da koalisyon hükümetini oluşturan partilerin çalışma hayatında reformla ilgili Haziran ayında vardığı anlaşmadan sonra çıkarılan düzenleme, 2022'nin Kasım ayında yürürlüğe girdi.

🔍 Detaylar: Düzenlemeyle çalışanlar 4 gün çalışma imkanı için işverenden talepte bulunabilecek. Çalışan isterse ve işverenle anlaşırsa haftalık 38 saat olan çalışma süresini 5 gün yerine 4 günde tamamlayabilecek.

  • İşverenin reddetme hakkı mevcut; fakat reddin haklı bir gerekçeye dayanması gerekiyor.

💉 Hatırlatma dozu: Belçika, 4 gün çalışma düzenini kabul eden ilk ülke olmuştu.

3️⃣ İzlanda: 2021 yılında, dünyanın şimdiye kadarki en büyük haftada 4 gün çalışma denemesi büyük başarıyla sonuçlandıktan sonra, çalışan nüfusun yaklaşık %90'ı azaltılmış çalışma saatlerine geçiş yapmıştı.

➕ Bununla birlikte: Denemenin ardından İzlanda'daki Sürdürülebilirlik ve Demokrasi Derneği Alda ile İngiltere'nin Autonomy adlı düşünce kuruluşlarının yayımladığı ortak analiz, 2015'ten 2019'a kadar süren ve 2 bin 500'den fazla kişinin katıldığı denemelerin 'üretkenliği ve refahı' artırdığını ortaya koymuştu.

4️⃣ İngiltere: "Haftada 4 gün çalışma denemesine" katılan 61 İngiliz firmasından 56'sı, 2023 Şubat itibarıyla 6 aylık pilot uygulamayı kalıcı hale getirmişti.

🔍 Detaylar: 4 Day Week Global'ın Haziran 2022'de başlattığı ve 6 ay boyunca 3 binden fazla çalışanın haftada 4 gün çalıştığı pilot uygulamanın etkisini değerlendiren bir rapor, özellikle çalışanların esenliği için uygulamanın "kapsamlı faydaları" olduğunu ortaya koymuştu.

5️⃣ Almanya: Dünya Ekonomik Forumu (WEF) verilerine göre Almanya'da haftalık ortalama çalışma saati 34,2. Rakam düşük olmasına rağmen IG Metall sendikası ekonomiyi pandeminin süren etkilerinden kurtarmak için daha da fazla indirilmesi çağrısında bulunuyor.

 🔍 Detaylar: Belçika'nın 4 günlük bir çalışma haftası uygulamasından bir hafta sonra yayınlanan bir anket, Alman işverenlerin %71'inin çalışma saatlerinin 32'ye düşürülmesini istediğini gösterdi. 

Dahası: Humansfirst'ün paylaştığı verilere göre Almanya'da yazılım mühendisliği, veri bilimi, pazarlama ve ürün yönetimi alanlarında çalışan 150'ye yakın şirket, ücretlerinde herhangi bir indirim olmaksızın 32 saatlik bir çalışma haftasına sahip.

💾 Cep bilgisi: Haftada 4 gün çalışan veya bu konuda düzenlemeleri sürdüren diğer ülkelerin listesi şu şekilde; Avustralya, Avusturya, Kanada, Danimarka, İrlanda, Japonya, Hollanda, Norveç, İskoçya, Güney Afrika, İspanya, İsviçre, ABD, Birleşik Arap Emirlikleri.


Hikâyeyi paylaşmak için:

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Pareto

Pareto

İş dünyasından içgörü, sektör analizleri ve gelecek öngörüleri her pazartesi ve cuma e-posta kutunuzda.

İLGİLİ BAŞLIKLAR

çalışma süresi

Şili

Bloomberg HT

Belçika

İzlanda

Sürdürülebilirlik ve Demokrasi Derneği

İngiltere

4 Day Week Global

NEREDE YAYIMLANDI?

ParetoPareto

BÜLTEN SAYISI

ÜYELERE ÖZEL

🌍 Kimler yeni düzene ayak uyduruyor?

Haftada 4 gün çalışma, haftalık çalışma saatlerini azaltma ve daha esnek sistemlere geçiş konusunda adım atan ülkeler arasına Şili de katıldı.

13 Nis 2023

AZKarbon ile birlikte
Aposto

YAZARLAR

Pareto

İş dünyasından içgörü, sektör analizleri ve gelecek öngörüleri her pazartesi ve cuma e-posta kutunuzda.

İLGİLİ OKUMALAR

;