The World's 50 Best’te Anadolu mutfağı temsilcileri

The World's 50 Best Restaurants listesinin açıklanan 51-100 aralığındaki sıralamasında Türkiye’den 2 restoran yer aldı.

apéro

apéro

İştah ve ufuk açan yemek yayını. Her çarşamba ve cumartesi önlüğünü giyer.

The World’s 50 Best Restaurants listesi hafta içinde 51-100 sıralamasının kazananlarını açıkladı. Listeye TURK Fatih Tutak 66. sıradan giriş yaparken Maksut Aşkar’ın şefi ve ortaklarından olduğu Neolokal 63. sırada yer aldı. Michelin sahibi her iki restoran yerel lezzetler ve yerel ürünler odaklı menüleriyle ön plana çıkıyor. 2015’ten beri listede olan Mikla’nın, ödül töreninde açıklanacak ilk 50’de yer alıp almayacağıysa merak konusu.

S.Pellegrino & Acqua Panna sponsorluğunda düzenlenen The World's 50 Best Restaurants listesinin 21. ödül töreni 20 Haziran 2023'te Valencia'da gerçekleşecek. Tören, yerel saatle 20:40'tan itibaren, YouTube üzerinden canlı yayınlanacak.

  • Nedir? The World's 50 Best Restaurants, ilki 2002'de İngiliz dergisi Restaurant'ı yayımlayan Birleşik Krallık merkezli medya şirketi William Reed tarafından hazırlanan bir listedir. Liste ve ödüller hâlâ aynı medya şirketine ait olsalar da artık doğrudan Restaurant’la ilgili değildir. 1-50 restoran sıralamasına ek olarak, bireyler ve restoranlar için, bir önceki yılın listesindeki restoranlardan 50 şefin oylarıyla belirlenen One To Watch Ödülü, Simge Ödülü, En İyi Kadın Şef Ödülü ve Şeflerin Seçimi Ödülü dâhil olmak üzere özel ödüller de veriliyor. Organizasyon belirli bölgelerde, o bölgedeki daha fazla mekânı sergileyebilmek amacıyla 51-100'lük sıralama listesini törenin öncesinde duyuruyor. Küresel gastronomi trendlerinin bir barometresi niteliği taşıyan liste dünyanın her yerinden çeşitli mutfakların ön plana çıkmasına katkı sunuyor.
Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

apéro

apéro

İştah ve ufuk açan yemek yayını. Her çarşamba ve cumartesi önlüğünü giyer.

İLGİLİ BAŞLIKLAR

gastronomi

The World’s 50 Best Restaurants

Fatih Tutak

Maksut Aşkar

Pellegrino

Acqua Panna

The World's 50 Best

Valencia

YouTube

Birleşik Krallık

William Reed

NEREDE YAYIMLANDI?

apéroapéro

HİKAYE

🗞️ apéro gazete #7 Ödüller geçidi: Anadolu mutfağından Türkiye şaraplarına

apéro gazete'de bu hafta: Türkiye gastronomisinde şaraptan restorancılığa uluslararası değerlendirmelerden alınan ödüller, iklim değişikliğinden teknolojiye, kanun teklifinden katkı maddesine dünyadan haberler.

09 Haz 2023

apéro gazete

YAZARLAR

apéro

İştah ve ufuk açan yemek yayını. Her çarşamba ve cumartesi önlüğünü giyer.

İLGİLİ OKUMALAR

;