aposto-logo
TR
TREN
Bültenler
Radyo
Üyelik

Bültenler

Radyo

Aposto Üyelik

Aposto Hakkında

Kategoriler

hububat ile ilgili hikayeler

EXANTEEXANTE

HİKAYE

Türkiye'de ürün ihtisas borsacılığı üzerine

Ürün İhtisas Borsacılığı ve Lisanslı Depoculuk Sistemi, tarım piyasalarımız ve nihayetinde ülke ekonomimiz için önemli katma değer yaratan, çiftçilerimizi koruyan vadeli işlemlerin gelmesi ile birlikte sanayici ve tüccarımızı kur ve fiyat riskinden koruyan ve tarıma finansman açılımı getiren bir sistemdir.

26 Mar 2024

EXANTEEXANTE

HİKAYE

Vergi düzenlemeleri

Resmî Gazete'de yayımlanan kararlarla yeni düzenlemeler yürürlüğe giriyor

26 Nis 2023

• Buğday dahil bazı hububat ithalatına uygulanan gümrük vergisi 1 Mayıs'tan itibaren %130'a çıkarılıyor. Resmî Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararı ile birlikte, daha önce gümrük vergisi sıfırlanan buğdayın vergisinde, İthalat Rejimi kararında yer alan normal vergi oranına dönülmüş oldu. Bilgi notu: Türkiye'de buğday hasadı Mayıs ayında başlıyor.

26 Nis 2023

• İstanbul Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İHBİR) Başkanı Kazım Taycı , Rusya'ya hububat ve bakliyat ihracatının Mart ayında %586 büyüyerek 24 milyon dolar seviyesine geldiğini ifade etti.

11 Nis 2023

Adasu Mireli • Cumhurbaşkanlığı ’nın hazırladığı ek bütçe kapsamında Tarım ve Orman Bakanlığı'na yaklaşık 15 milyar lira ek kaynak ayrıldı. Nerelerde kullanılacak?: Ek kaynak, hububat ve çiğ süt üretimi yapan çiftçiler, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu ve tarımsal sulamada kullanılan elektrik desteği için kullanılacak.

25 Haz 2022

• Ukrayna’nın Rusya tarafından işgal edilmesinin ardından buğday fiyatları 9,60 dolarla yaklaşık son 14 yılın en yüksek seviyesini gördü . Neden? Avrupa'nın "ekmek sepeti" olarak da bilinen Ukrayna, dünyanın en büyük beşinci buğday ihracatçısı. Ukrayna ve Rusya, dünyadaki toplam buğday ihracatının %30'unu, arpanın %31'ini, ayçiçeğinin %32'sini karşılıyor. Türkiye tarafından açıklama: Tarım ve Orman Bakanlığı, yeni hasat dönemine kadar başta buğday olmak üzere hububat...Devamını Oku

Adasu Mireli

·

02 Mar 2022

• Tarım ve Orman Bakanlığı , Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik saldırılarının Türkiye'deki gıda tedariğine olumsuz bir etkisi olmayacağını ifade etti. Bakanlık, buğday gibi hububat ürünlerinin arzında bir aksaklık beklemediğini ve ilgili ürünlerin gerekirse başka ülkelerden ithal edilebileceğini belirtti . Bir adım geriden: Buğday fiyatları, Ukrayna'nın işgalinin ardından 9,34 doları görmüş ve yaklaşık on yılın zirvesine çıkmıştı. Neden önemli? Dünyanın en büyük beşinci ...Devamını Oku

26 Şub 2022

• Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), bu ay zamlı olarak satışa sunduğu 1 milyon 220 bin ton hububatı gelen tepkiler üzerine eski fiyattan satacağını açıkladı . Bir adım geriden: TMO; buğday, arpa, mısır gibi hububat ürünlerini ton başına 450 ila 700 lira arasında değişen zamlı fiyatla satışa sunacağını belirtmiş; artışın ekmek ve yem fiyatlarında da zam yapılmasına yol açabileceği ifade edilmişti.

08 Oca 2022

Van Gölü - Özkan Bilgin | AA Kanada'nın batısı, geçtiğimiz günlerde 46,6 santigrat dereceye varan sıcaklıkla 84 yılın rekorunu kırdı. Türkiye'de de 41 ilde etkili olduğu bilinen kuraklığın özellikle Güneydoğu Anadolu'da hububat üretiminde %70-%90 arasında zarara sebep olacağı öngörülüyor. Van Gölü Havzası'nda ise buharlaşmanın düşen yağışın 4 katından fazla olduğu belirtiliyor.

30 Haz 2021

• Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), hububat satış fiyatları nı açıkladı . Hasat öncesi açıklanan satış fiyatlarının yaşanan kuraklık ve belirsizliklere bağlı olarak piyasada oluşabilecek yüksek fiyatların önüne geçilmesi için erken açıklandığı belirtildi. Makarnalık buğday: 2,650 lira / ton Sert ekmeklik buğday: 2,450 lira / ton Arpa: 1,950 lira / ton Öte yandan: TMO’nun piyasaya hasat sonu girme kararı, hasat döneminde çiftçinin üzerinde baskı kurmaya yönelik bir gi...Devamını Oku

02 Haz 2021