aposto-logo
TR
TREN
Bültenler
Radyo
Üyelik

Bültenler

Radyo

Aposto Üyelik

Aposto Hakkında

Kategoriler

buğday ile ilgili hikayeler

EXANTEEXANTE

HİKAYE

Türkiye'de ürün ihtisas borsacılığı üzerine

Ürün İhtisas Borsacılığı ve Lisanslı Depoculuk Sistemi, tarım piyasalarımız ve nihayetinde ülke ekonomimiz için önemli katma değer yaratan, çiftçilerimizi koruyan vadeli işlemlerin gelmesi ile birlikte sanayici ve tüccarımızı kur ve fiyat riskinden koruyan ve tarıma finansman açılımı getiren bir sistemdir.

26 Mar 2024

EXANTEEXANTE

HİKAYE

Mısır'daki devalüasyon kararının arka planı

Mısır Merkez Bankası (CBE), beklenmedik bir toplantı ile politika faizinin 600 baz puan artışla %27,25’e yükseltildiğini ve döviz kurlarının serbest piyasada belirlenmesine izin verileceğini açıkladı.

Emircan Yaman

·

07 Mar 2024

apéroapéro

HİKAYE

Güneydoğuda tarımı canlandıracak yeni kanal

Şanlıurfa'daki Atatürk Barajı'ndan Mardin'e su taşıyan yeni Mardin-Ceylanpınar Sulama Kanalı 70 bin futbol sahası büyüklüğünde tarım arazisine su kazandırdı.

25 Ağu 2023

• Buğday ve mısır fiyatları , Ukrayna'nın tahıl ihracatında en önemli alternatif rotalarından biri olarak görülen Tuna nehri üzerindeki İzmail Limanı’na yapılan saldırı sonrası hızla arttı. Saldırı sonrası vadeli buğday işlemleri Chicago Emtia Borsası’nda yaklaşık %5 artış yaşarken mısır fiyatlarında ise %3,2’ye varan yükseliş gözlendi. Bir adım geriden: Ukrayna son haftalarda, Rusya’nın 17 Temmuz’da Karadeniz üzerinde tahıl ihracatına izin veren Tahıl Koridoru anlaşmas...Devamını Oku

03 Ağu 2023

Aposto GündemAposto Gündem

HİKAYE

Rusya anlaşmadan çekildi; şimdi ne olacak?

Rusya, pazartesi günü Tahıl Koridoru Anlaşması'ndan çekildiğini açıkladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan "Dostum Putin'in bu insani köprünün devamını istediğine inanıyorum." dedi. Peki anlaşma devam edecek mi?

İlkim Emirler

·

19 Tem 2023

Toplumsal TarihToplumsal Tarih

HİKAYE

Avrupa Resminde “Tatlı” Lezzetler

Bu yazı dizisinde en sık tekrar ettiğimiz husus yemeğin bir güç göstergesi olduğuydu. Bu kez de siyasi ve ticari güçle ilişkilendirebileceğimiz bir yiyecek maddesinden; Avrupa'da ekonomik dengeleri değiştiren, kıtalar arasında zorunlu nüfus göçüne neden olan, kültürel alışverişi etkileyen şekerin ve şekerli tatların, görsel kültürde nasıl yer bulduğundan söz ediyoruz.

19 May 2023

apéroapéro

HİKAYE

Türkiye’de buğdayın son 21 yılı

AK Parti döneminde Türkiye ithal ettiği 93 milyon ton buğdaya 26 milyar dolar döviz ödedi.

05 May 2023

apéroapéro

HİKAYE

Tahıl ithalatına %130’luk tarife

Yerel üreticiyi korumak için tarım ithalatına %130'luk tarife uygulanacak.

28 Nis 2023

• Buğday dahil bazı hububat ithalatına uygulanan gümrük vergisi 1 Mayıs'tan itibaren %130'a çıkarılıyor. Resmî Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararı ile birlikte, daha önce gümrük vergisi sıfırlanan buğdayın vergisinde, İthalat Rejimi kararında yer alan normal vergi oranına dönülmüş oldu. Bilgi notu: Türkiye'de buğday hasadı Mayıs ayında başlıyor.

26 Nis 2023

• G-7 ülkelerinin Rusya'ya birçok ürün ihracatını tamamen yasaklamasına karşı Kremlin'in Karadeniz tahıl anlaşmasından çekileceği açıklamasıyla birlikte, buğday fiyatları yükseldi. Rusya Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Dmitry Medvedev konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Ülkemize mal ihracatının varsayılan uygulama olarak tamamen yasaklanması bizim misilleme yapmamız ve ülkemizden mal ithalatının yasaklanması anlamına geliyor. Tahıl anlaşması sona erecek” ifadelerini k...Devamını Oku

25 Nis 2023