aposto-logo
TR
TREN
Bültenler
Radyo
Üyelik

Bültenler

Radyo

Aposto Üyelik

Aposto Hakkında

Kategoriler

ekmek ile ilgili hikayeler

Ekmek ve Simit Fiyatlarının Belirlenmesinde Yeni Dönem

Öte yandan fiyat kontrolü nedeniyle kâr marjlarını korumak isteyen veya sabit gelir beklentisi altındaki üreticiler, tüketicilere daha az seçenek ve kalitesiz ürünler sunabilir. Her ne kadar TESK genelgesine göre içli simit, kaşarlı simit, zeytinli simit, tereyağlı simit gibi mamulleri kapsamıyor olsa da, geleneksel anlamdaki simidin kalitesinde yine de bir düşüş yaşanabilir.

Ömer Faruk Şen

·

25 Mar 2024

• MÖ 6600 yılına ait dünyanın bilinen en eski ekmeği Çatalhöyük'te bulundu. Ekmeğin kil katmanları arasında kalarak günümüze kadar ulaştığı bildirildi. Detaylar: Bölgede yürütülen kazı çalışmaları esnasında ortaya çıkarılan fırının etrafında buğday, arpa ve bezelye tohumları ile avuç içi boyutlarında, yuvarlak ve süngerimsi bir kalıntı bulunduğu; yapılan analizlerde bu organik kalıntının 8600 yıllık fermente edilmiş ekmek hamuruna ait olduğu belirlendi.

16 Mar 2024

• Ticaret Bakanlığı tarafından tarifeye aykırı şekilde ekmek satışı yapan işletmelere yönelik denetimler sonucunda 309 işletmeye toplam 24,3 milyon liralık ceza verildi.

26 Ara 2023

apéroapéro

HİKAYE

Erman Girgin'le: Un, su, tuz

Bu kadar basit mi? Elbette değil. Biraz yöre, biraz kültür, biraz mikroorganizmayla elde edilen ekmeğin kimlik ve gelenek hikâyesi.

Reyhan Ülker

·

26 Ağu 2023

apéroapéro

HİKAYE

Ekşi maya ekmek

Simya mı kimya mı?

26 Ağu 2023

Mitte Brot'ün challah ekmeği Fotoğraf: Deniz Sabuncu Nerede? Mitte Brot Bakery , Gayrettepe Mah. Hoşsohbet Sk. Selenium Residence D: Mağaza 1, Beşiktaş/İstanbul Ne zamandan beri? 2017 Ustası: Onur Ağca Neden burası? Kutlama ekmekleri denince akla gelen ilk fırın; ekşi mayalı Ramazan pidesinin çıtırtısı, Şabat challah’sının şehirdeki biricikliği. Mitte’nin ustası Onur’a göre bir fırını diğerlerinden ayıran en önemli özelliği, başarılı kutlama ekmekle...Devamını Oku

Reyhan Ülker

·

25 Oca 2023

• İstanbul Ticaret Odası'nın İstanbul'da azami 19,05 TL olan ekmeğin kilogram fiyatına %28,9 zam yapma kararı aldığı haberleştirildi. 210 gramlık ekmek yılbaşından sonra 5 TL 'ye satılacak.

26 Ara 2022

• İstanbul Ticaret Odası'nın İstanbul'da azami 19,05 TL olan ekmeğin kilogram fiyatına %28,9 zam yapma kararı aldığı haberleştirildi. 210 gramlık ekmek yılbaşından sonra 5 TL'ye satılacak.

26 Ara 2022

• Ekmek Üreticileri Sendikası Başkanı Cihan Kolivar hakkında, katıldığı bir televizyon programındaki "Ekmek aptal toplumların temel gıda maddesidir. Bizim toplum ekmekle doyduğu için böyle 20 sene başına yöneticiler duruyor" sözleri nedeniyle 9 yıl 1 aya kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

16 Ara 2022