aposto-logo
TR
TREN
Bültenler
Radyo
Üyelik

Bültenler

Radyo

Aposto Üyelik

Aposto Hakkında

Kategoriler

Buğday ile ilgili hikayeler

• Buğday ve mısır fiyatları , Ukrayna'nın tahıl ihracatında en önemli alternatif rotalarından biri olarak görülen Tuna nehri üzerindeki İzmail Limanı’na yapılan saldırı sonrası hızla arttı. Saldırı sonrası vadeli buğday işlemleri Chicago Emtia Borsası’nda yaklaşık %5 artış yaşarken mısır fiyatlarında ise %3,2’ye varan yükseliş gözlendi. Bir adım geriden: Ukrayna son haftalarda, Rusya’nın 17 Temmuz’da Karadeniz üzerinde tahıl ihracatına izin veren Tahıl Koridoru anlaşmas...Devamını Oku

03 Ağu 2023

apéroapéro

HİKAYE

ABD’de gıda ürünlerinde pestisit bulgusu

ABD’de gıda mahsullerine püskürtülen kimyasalların tehlikeli seviyeleri bulduğu belirtildi.

19 May 2023

apéroapéro

HİKAYE

Türkiye’de buğdayın son 21 yılı

AK Parti döneminde Türkiye ithal ettiği 93 milyon ton buğdaya 26 milyar dolar döviz ödedi.

05 May 2023

apéroapéro

HİKAYE

Tahıl ithalatına %130’luk tarife

Yerel üreticiyi korumak için tarım ithalatına %130'luk tarife uygulanacak.

28 Nis 2023

• Buğday dahil bazı hububat ithalatına uygulanan gümrük vergisi 1 Mayıs'tan itibaren %130'a çıkarılıyor. Resmî Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararı ile birlikte, daha önce gümrük vergisi sıfırlanan buğdayın vergisinde, İthalat Rejimi kararında yer alan normal vergi oranına dönülmüş oldu. Bilgi notu: Türkiye'de buğday hasadı Mayıs ayında başlıyor.

26 Nis 2023

apéroapéro

HİKAYE

İklim değişikliğinin bitki pandemileri üzerindeki etkisi

Bilim insanları, iklim değişikliğinin gıda üretimini tehdit eden bitki pandemilerinin yayılmasını kolaylaştırdığını açıkladı.

21 Nis 2023

• Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), tarımsal girdi fiyat (Tarım-GFE) endeksinin temmuz ayında %1,3 artışla yıllık bazda %133,4 seviyesine yükseldiğini açıkladı. Buğday fiyatları: Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in askeri kısmi seferberlik ilan etmesinin ardından vadeli buğday kontratları gün içinde 9 dolar seviyesini aşarak 6 ayın zirvesini gördü.

22 Eyl 2022

• Buğday fiyatları , ilk tahıl yüklü geminin Ukrayna’dan yola çıkarak arz endişelerini hafifletmesinin ardından 3 Ağustos çarşamba günü 7,52 dolar ile şubat başından bu yana en düşük seviyeyi gördü.

06 Ağu 2022