aposto-logo
TR
TREN

Dolar tarafında işler iyi gitmiyor mu?

De-dolarizasyonda son durum: ABD doları rezerv para birimi statüsünü kaybeder mi?
Dolar tarafında işler iyi gitmiyor mu?

7 Nisan - AKlease - Pareto
AKlease ile birlikte

AKLease ’den çevreci projelere finansman: ECOLease ECOLease ile hem işinize hem geleceğe yatırım yaparsınız Kurulduğu günden itibaren banka dışı finans sektöründe öncü ve lider konumunu sürdüren AKLease , çevreci finansman modeli ECOLease ile sürdürülebilir kalkınmaya verdiği önemi yenilikçi ürün ve çözümlerle ortaya koyuyor. Nedir? Türkiye’de leasing sektörünün ilk ve tek sürdürülebilirlik ürünü olan ECOLease , yenilenebilir enerjiye yatırım yapan, enerji ve kaynak verimliliği sağlayan yatırımlara vade ve ödeme avantajı sunuyor. Neler oldu? Hem işine hem geleceğe yatırım yapmak isteyen şirketlere hitap eden ECOLease, bu yıl enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji alanındaki projelere toplamda 2 milyar TL’yi aşan finansman sağladı. Sürdürülebilir bir dünya hedefiyle faaliyetlerine hız kesmeden devam eden AKLease , ECOLease’in toplam kredi portföyündeki payını 2025’e kadar %60’a, 2030’a kadar ise %100’e çıkarmayı hedefliyor. AKLease ’i daha yakından tanımak için bu bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz.

Daha fazlasını öğren

Pareto

Pareto

İş dünyasından içgörü, sektör analizleri ve gelecek öngörüleri her pazartesi ve cuma e-posta kutunuzda.

Rusya, Çin, İran, Brezilya, Arjantin, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Hindistan. Dolara bağımlılığı azaltmaya çalışan ülkelerin sayısı her geçen gün artıyor.

  • Çin ve Brezilya kısa süre önce doları tamamen devre dışı bırakarak kendi para birimlerinde bir ticaret anlaşması sonuçlandırdı. Geçtiğimiz 15 yıl içerisinde Çin, Brezilya için ticarette ABD'nin yerini alarak birinci sıraya yükseldi.
  • Geçtiğimiz hafta bir Rus yetkili, BRICS ülkelerinin yeni bir para birimi geliştirmek üzerine çalıştığını duyurdu. 

Ne dediler? Rusya Devlet Duması Başkan Yardımcısı Alexander Babakovanlaşmaların ulusal para birimlerinde yapılmasının geçişin ilk adımı olduğunu söyledi. 

"Bir sonraki adım, yakın gelecekte yeni bir para biriminin dijital veya başka herhangi bir biçimde dolaşımını sağlamak. BRICS liderler zirvesinde bu projeyi hayata geçirmeye hazır olduğumuzun açıklanacağını düşünüyorum.”

  • Söz konusu zirve 2023 yılının Ağustos ayında gerçekleşecek.

Ek bilgi: BRICS bloku Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika'dan oluşuyor; küresel nüfusun yaklaşık %40'ına, küresel GSYİH'nın ise dörtte birine sahip.

  • Geçtiğimiz yıl İran, BRICS'e katılmak için resmi olarak başvuruda bulundu. The Cradle'ın bir raporuna göre; Suudi Arabistan, Cezayir, BAE, Mısır, Arjantin, Meksika ve Nijerya da dahil olmak üzere birçok ülke bloka katılmakla ilgilendiğini ifade etti.

ABD tarafı

Bilgi notu: Dünyanın rezerv para birimi olan ABD doları, uluslararası ticarette varsayılan para birimi ve küresel bir hesap birimidir. Bu nedenle, dünyadaki her merkez bankası, Hazine ve büyük firmalar döviz varlıklarının büyük bir bölümünü ABD doları cinsinden tutmaktadır.

  • Politik olarak daha tarafsız bir rezerv para birimi tartışması onlarca yıldır devam ediyor.

Bloomberg Terminal, 1980'den günümüze ABD dolar endeksi

Doların rezerv para statüsünü kaybetmesi, ABD'de ekonomik sistemin ciddi şekilde sarsılmasıyla -yüksek enflasyon ve yüksek vergi oranlarıyla- sonuçlanabilir. Hele ki petrol, petrodolar dışındaki birimlerle alınıp satılmaya başlanırsa.

  • IMF verilerine göre, doların küresel döviz rezervlerindeki payı 2021'in sonunda %59'un altına düşerek 20 yıllık düşüş trendini sürdürdü.

Ne dediler? ABD Hazine Bakanlığı Halkla İlişkilerden sorumlu eski Müsteşar Yardımcısı Monica Crowley, geçtiğimiz hafta “Doların uluslararası statüsü bizim için kesinlikle bir ayrıcalık. Özellikle son birkaç yılda, pervasız para ve maliye politikalarıyla bu ayrıcalığı kötüye kullandık” açıklamasında bulundu.

Tepkiler: ABD'de bazı piyasa oyuncuları, doların bittiğine ve insanların şu anda bankalarda sahip oldukları parayı korumak için hızla aksiyon alması gerektiğine inanıyor. Bankacılık krizinin daha yeni başladığına dair uyarılar da artış gösterdi.

Öte yandan? Dimon, bugün de daha fazla banka çöküşü yaşansa bile ABD bankacılığında yaşanan kriz sona ermeye yakın olduğunu söyledi.

  • Dolar sahiplerine gündelik ürünlerden stok yapma, altın, gümüş gibi fiziksel varlıklar yatırım, her bir bankada var olan para miktarını sınırlama gibi korunma yöntemleri öneriliyor.
Hikâyeyi paylaşmak için:

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Pareto

Pareto

İş dünyasından içgörü, sektör analizleri ve gelecek öngörüleri her pazartesi ve cuma e-posta kutunuzda.

İLGİLİ BAŞLIKLAR

enflasyon

petrol

Rusya

İran

Brezilya

Arjantin

Suudi Arabistan

Birleşik Arap Emirlikleri

Hindistan

BRICS

Alexander Babakov

Güney Afrika

The Cradle

Cezayir

Mısır

Meksika

Nijerya

ABD doları

NEREDE YAYIMLANDI?

ParetoPareto

BÜLTEN SAYISI

👋🏻 Dolara ve yabancı yatırımcıya güle güle

Tersine para ikamesi doları zor durumda bırakırken, Türk borsasında yabancı yatırımcının payı tarihî dip seviyeyi gördü

07 Nis 2023

AKlease ile birlikte

YAZARLAR

İdil Ertürk

İş Dünyası & Finans Editörü

Pareto

İş dünyasından içgörü, sektör analizleri ve gelecek öngörüleri her pazartesi ve cuma e-posta kutunuzda.

İLGİLİ OKUMALAR

;