Afyonkarahisar’a gastronomi sokağı

Türkiye’nin ilk gastronomi sokağının açılışı için Afyonkarahisar’da çalışmalar sürüyor.

apéro

apéro

İştah ve ufuk açan yemek yayını. Her çarşamba ve cumartesi önlüğünü giyer.

UNESCO’nun gastronomi şehri olarak tescillediği Afyonkarahisar Türkiye’nin ilk Gastronomi Sokağı projesine ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. İnşa aşamasının yarısının tamamlandığını söyleyen Afyonkarahisar Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, sokağın bu yaz hizmete açılmasını planladıklarını belirtti.

  • Neden? Gastronomi Sokağı’nda yöresel lezzetlerin yerli ve yabancı ziyaretçilerin hem beğenisine hem de satışına sunulacak. Bu sokağın Afyonkarahisar’da ticari ve sosyal hayata destek olması planlanıyor. Yaz aylarında açılması için çalışmaların devam ettiğini söyleyen Afyonkarahisar Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, “Burası çalışmalarımız sonucunda tarihi dokuya uygun yöresel ürünlerimizin hem üretiminin hem de tanıtımının yapıldığı bir yer olacak. Ziyaretçiler, Gastronomi Şehri Afyonkarahisar’ın tescilli ürünlerinin nasıl yapıldığını yerinde görüp aynı zamanda alışveriş de yapabilecek.” dedi.
Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

apéro

apéro

İştah ve ufuk açan yemek yayını. Her çarşamba ve cumartesi önlüğünü giyer.

İLGİLİ BAŞLIKLAR

UNESCO

Afyonkarahisar

Türkiye

NEREDE YAYIMLANDI?

apéroapéro

HİKAYE

🗞️ apéro gazete #7 Ödüller geçidi: Anadolu mutfağından Türkiye şaraplarına

apéro gazete'de bu hafta: Türkiye gastronomisinde şaraptan restorancılığa uluslararası değerlendirmelerden alınan ödüller, iklim değişikliğinden teknolojiye, kanun teklifinden katkı maddesine dünyadan haberler.

09 Haz 2023

apéro gazete

YAZARLAR

apéro

İştah ve ufuk açan yemek yayını. Her çarşamba ve cumartesi önlüğünü giyer.

İLGİLİ OKUMALAR

;