Öncü enflasyon verileri açıklanıyor

Avro Bölgesi’nde çekirdek enflasyonda düşüş sürüyor

Together with Yatırım Finansman

Yatırım Finansman 'da YF Yüzyüze ile görüntülü görüşme yaparak kolayca hesabınızı açabilir ve sermaye piyasalarında anında işlem yapmaya başlayabilirsiniz.

Learn more

EXANTE

EXANTE

Finans dünyasındaki tüm önemli gelişmeler ve makro-iktisadi meseleler, derinlemesine bir perspektif ve sebep-sonuç ilişkileriyle hafta içi her gün sabah 08.00'de gelen kutunda!

Avro Bölgesi

Avro Bölgesi’nde öncü enflasyon verisi açıklandı. Buna göre tüketici fiyat endeksindeki artış yıllık bazda %7,0’den %6,1’e geriledi. Aylık manşet enflasyon ise %0,0 olarak açıklandı. Veriye ilişkin piyasa beklentisi yıllık %6,3 seviyesinde bulunuyordu.

Enerji, gıda, alkol ve tütün ürünleri hariç olarak hesaplanan çekirdek enflasyonda ise düşüş serisi ikinci ayına taşındı. Bölgede yıllık çekirdek enflasyon %5,6’dan %5,3’e geriledi.

💉 Hatırlatma dozu: Bölgede manşet enflasyon ekim ayından bu yana düşüş trendinde olmasına karşın yıllık çekirdek enflasyon aynı dönemde %5,0’ten %5,7’ye kadar yükselmişti. Çekirdek enflasyonda uzun süre sonra görülen ilk düşüş nisan ayında 10 baz puan ile gerçekleşmişti.

Verinin detaylarında gıda, alkol ve tütün grubu yıllık %12,5’lik artış ile lider konumda. -%1,7 olan yıllık enerji enflasyonu ise manşet değeri lehte etkilemeye devam ediyor.

Bölge içinde ise ülkeler arası ayrışmanın devam ettiği görülüyor. Öncü verilere göre Slovakya ve Letonya’da yıllık manşet enflasyon %12,3 olurken İtalya’da %8,1 Almanya’da %6,3; Fransa’da %6,0  ve İspanya’da %2,9 oldu. Bölgede ölçülen en düşük yıllık enflasyon ise %2,0 ile Lüksemburg’da.

Avrupa Merkez Bankası

Avro Bölgesi’nde beklentilerin altında gelen öncü manşet ve çekirdek enflasyon verilerinin ardından Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde açıklamalarda bulundu. Enflasyonun inatçı olduğu ve yüksek seyrini koruma ihtimali bulunduğunu ifade eden Lagarde, sıkılaştırıcı adımlara bir süre daha devam edeceklerini söyledi. Kurumun etkili isimlerinden olan Finlandiya Merkez Bankası Başkanı Olli Rehn ise faiz artırımlarına ara verme sürecinin ancak ve ancak çekirdek enflasyonda kalıcı bir düşüş gördüklerinde başlayabileceğini söyledi.

Söz konusu açıklamalar, Avrupa Merkez Bankası’nın politika faizini önümüzdeki en az iki toplantıda 25’er baz puan daha artıracağı senaryosunu destekliyor.

Türkiye

İstanbul Ticaret Odası, İstanbul’daki perakende fiyatlarını baz alarak gerçekleştirdiği İstanbul Ücretliler Geçinme Endeksi çalışmasının mayıs ayı sonuçlarını açıkladı. Buna göre, İstanbul’da aylık enflasyon %1,7 olurken, yıllık enflasyon %56,1 oldu. Söz konusu öncü veri, önümüzdeki hafta başında Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanacak mayıs ayı enflasyon verisine ilişkin beklentilerin (%40) üzerinde yer alıyor. Verinin detayında giyim harcamalarının aylık bazda %9,3 oranında arttığı ve bu alanda lider olduğu görülüyor.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, düzenlediği basın toplantısında market fiyatlarındaki gelişmelere değindi. Üretici ile market fiyatları arasındaki makasın yüksek olduğunu belirten başkan, mayıs ayında marketlerde yer alan 37 ürünün 23’ünde fiyat artışı; 14’ünde ise düşüşü izlendiğini açıkladı. Üretici fiyatlarında ise takip edilen 30 ürünün 10’unda fiyat düşüşü yaşandığını ifade eden başkan, gübre fiyatlarında ise aylık bazda düşüş yaşandığını söyledi.

Ekmek Üreticileri Sendikası Başkanı Cihan Kolivar, İstanbul’da 6 TL’ye satılan 240 gramlık ekmeğin gramajının 260’a çıkartılarak fiyatının 10 TL’ye yükseltilmesi gerektiğini söyledi. Başkan, bu zammın, temmuz ayında yapılması beklenen asgari ücret zammı öncesinde gerçekleştirilmesini istedi.

Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

EXANTE

EXANTE

Finans dünyasındaki tüm önemli gelişmeler ve makro-iktisadi meseleler, derinlemesine bir perspektif ve sebep-sonuç ilişkileriyle hafta içi her gün sabah 08.00'de gelen kutunda!

İLGİLİ BAŞLIKLAR

tüketici fiyat endeksi

enflasyon

politika faizi

Avro Bölgesi

Slovakya

Letonya

İtalya

Almanya

Fransa

İspanya

Lüksemburg

Avrupa Merkez Bankası

Christine Lagarde

Finlandiya Merkez Bankası

Olli Rehn

Türkiye

İstanbul Ticaret Odası

İstanbul

NEREDE YAYIMLANDI?

EXANTEEXANTE

HİKAYE

💰 Rezervlerde düşüş sürüyor

Seçim sonuçlarının resmi duyurusunun ardından yeni kabinenin yarın gece ilan edilmesi bekleniyor.

02 Haz 2023

T24

YAZARLAR

EXANTE

Finans dünyasındaki tüm önemli gelişmeler ve makro-iktisadi meseleler, derinlemesine bir perspektif ve sebep-sonuç ilişkileriyle hafta içi her gün sabah 08.00'de gelen kutunda!

İLGİLİ OKUMALAR

;