aposto-logo
TR
TREN

Tekstilin geleceği fermente moda mı?

Araştırmacılar ve girişimciler kombuça ve fermente biyopolimerlerini tekstil başta olmak üzere birçok alan için sürdürülebilir bir hammadde olarak görüyor.

20 Eylül - Oikos Bozcaada - apéro
Oikos Bozcaada ile birlikte

Ada yolcusu kalmasın: Oikos Bozcaada Eski Yunancada “aile mirası, aile evi” anlamına gelen ve içinizi ısıtacak bir aile işletmesi olan Oikos , sizin de Bozcaada ’daki yeni eviniz olmak için bekliyor. Oikos Bozcaada: Ada merkezine 700 metre, plaja 200 metre yürüme mesafesinde İğdelik mevkiinde sessiz bir koya hakim olan Oikos Bozcaada, deniz manzaralı büyük bir bahçe içerisinde altı adet villa ve bir otel binasından oluşuyor. Sonbaharda ağızda bambaşka bir tat bırakacak ada ziyaretiniz için sebebiniz hazır, Oikos yalnızca sizi bekliyor. Villaların sizi yıl boyunca misafir etmeye hazır olduğunu da ayrıca paylaşalım. Aradığınız sakinliği sunacak ortamı, ferah ve konforlu odaları , bahçesinde edilecek gece muhabbetleri için biz değil ama Oikos soruyor; “ Biz sizin için her şeyi düşündük, siz ne zaman Oikos Bozcaada’ya gelmeyi düşünüyorsunuz?” apéro okurunun gönül teline dokunacak sürprizi sona sakladık: Oikos’un nefis kahvaltısı . Karnı tok olanı acıktıracak, yolu düşmeyenin yönünü değiştirecek lezizlikte; taze ve özenle hazırlanan bu kahvaltı için uykudan uyanmak her zaman çok keyifli. Feribotun adaya girişini izleyebileceğiniz deniz manzarası ve dinginliğiyle misafirlerini büyüleyen Oikos Bozcaada ’yı buradan takip edebilir, iletişime geçmek için şurayı ziyaret edebilirsiniz.

Daha fazlasını öğren

apéro

apéro

İştah ve ufuk açan yemek yayını. Her çarşamba ve cumartesi önlüğünü giyer.

Tekstil sektöründe sürdürülebilir malzemelerin kullanımı küçük bir yüzde olsa da hâlâ artıyor. Bilim insanları ve girişimciler, sentetik elyaftan yapılan giysi ve diğer malzemelerin sürdürülemez tüketimiyle mücadele etmek amacıyla alg ve miselyum gibi daha çevre dostu alternatifleri değerlendiriyor.

  • Neden? Kombuça çay, şeker ve SCOBY'den hazırlanıyor. SCOBY jelatinimsi yapısıyla içinde oluştuğu kabın şeklini alıyor; kuruyup şekillendirildiğinde deriye veya kumaşa benzeyebiliyor. SCOBY, üretimi çevresel açıdan sürdürülebilir olması ve kullanım ömrünün sonunda biyolojik olarak parçalanabilmesi gibi avantajlara sahip.
  • Nasıl? Idaho Üniversitesi'nde tekstil dersine giriş dersi veren Chelsey Byrd Lewallen, hindistan cevizi, portakal kabuğu gibi geleneksel olmayan tekstil ürünlerini ele alıyor. Byrd Lewallen, SCOBY'den kullanışlı bir deri alternatifi yaratmak için yerel şirket Love's Kombucha’yla ortaklık yapma fikrinin yanı sıra kombucha derisi olasılığını gündeme getirdi. Çok fazla deneme yanılmanın ardından SCOBY'nin kırılganlığını önlemek üzere gliserin sürmenin işe yaradığı gözlemlendi. 
  • Dahası: Byrd Lewallen’den önce Biocouture ve Biofabricate'i kuran moda tasarımcısı Suzanne Lee, kombuçanın tekstil endüstrisindeki potansiyelini öne çıkarmıştı. Bilim adamı Theanne Schiros, SCOBY'yi kullanarak modaya uygun bir spor ayakkabı tasarlamak için Public School markasıyla ortaklık kurdu. Bugün, hammadde olarak veya ondan türetilen unsurlarla deneyler yapan ve kullanışlı tekstil ürünleri yaratan şirket ve araştırmacıların sayısı gitgide artıyor.
Hikâyeyi paylaşmak için:

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

apéro

apéro

İştah ve ufuk açan yemek yayını. Her çarşamba ve cumartesi önlüğünü giyer.

İLGİLİ BAŞLIKLAR

miselyum

hindistan cevizi

portakal

gliserin

Tekstil

Idaho Üniversitesi

Chelsey Byrd Lewallen

Kombucha

Biocouture

Biofabricate

Suzanne Lee

Theanne Schiros

NEREDE YAYIMLANDI?

apéroapéro

BÜLTEN SAYISI

🗞️ apéro gazete #20 Fermantasyonun mutfak ötesi gücü

apéro gazete'de bu hafta: Tekstil sektörünün geleceğine yönelik fermantasyona dayalı çözümler araştırmacı ve girişimcilerin odağında. Danone gıda atıklarını yenilenebilir enerjiye dönüştürüyor.

20 Eyl 2023

Oikos Bozcaada ile birlikte
apéro gazete

YAZARLAR

apéro

İştah ve ufuk açan yemek yayını. Her çarşamba ve cumartesi önlüğünü giyer.

İLGİLİ OKUMALAR

;