aposto-logo
TR
TREN
Bültenler
Radyo
Üyelik

Bültenler

Radyo

Aposto Üyelik

Aposto Hakkında

Kategoriler

Emrah Akbaş

Editör ve tiyatro yazarı.

Tunç Şahin: Seyirciyi şaşırtmayı bir amaçtan ziyade, bir araç olarak görüyorum

"İnsanlar İkiye Ayrılır" filmiyle Altın Portakal’da En iyi Senaryo Ödülü alan yazar ve yönetmen Tunç Şahin’le ilk tiyatro deneyimi yaşadığı oyunu Canavar’ı konuştuk.

Emrah Akbaş

·

02 Nis 2024

Tiyatroların güç birliği: Yeşim Özsoy'la Tiyatro Kooperatifi üzerine

27 Mart Tiyatro Günü'nde tiyatroların dayanışma platformu Tiyatro Kooperatifi üzerine yönetim kurulu başkanı Yeşim Özsoy’la özel tiyatroların durumu, kooperatifin projeleri ve tiyatro politikaları üzerine sohbet.

Emrah Akbaş

·

27 Mar 2024

Ophelia’ya postmodern bir bakış: Ophelia-Hamlet Complex

Ara Sahne'nin ilk uzun soluklu projesi Ophelia-Hamlet Complex'in yönetmeni, oyunucusu ve uyarlayanı Esra Tarhan'la oyun üzerine bir sohbet.

Emrah Akbaş

·

19 Mar 2024

Murat Daltaban: 'Sanatın taşradan yeniden doğacağına inanıyorum'

Nilüfer Kent Tiyatrosu (NKT), baharı tiyatro festivaliyle karşılıyor. 2-16 Mart tarihleri arasında düzenlenecek festivalde 14 oyun sanatseverlerle buluşacak. Nilüfer Kent Tiyatrosu'nun Genel Sanat Yönetmeni Murat Daltaban’la NKT yolculuğunu, 1984’ün başarısını ve festivali konuştuk.

Emrah Akbaş

·

29 Şub 2024

Sevgi Soysal Yaşamakta Israr Ediyor

Boğaziçi Gösteri Sanatları Topluluğu'nun yeni oyunu ömrü mücadeleyle geçen, yaşama yazarak tutunan, henüz 40 yaşında kanserden hayatını kaybeden Sevgi Soysal'ı konu alıyor. Oyunun proje tasarımcısı/yazarı Duygu Dalyanoğlu ve Sevgi Soysal’a hayat veren Zeynep Okan’la "Sevgi Soysal Yaşamakta Israr Ediyor" oyununu konuştuk.

Emrah Akbaş

·

20 Şub 2024

Keşmekeş ile nizam arasında: Kalabalık Duası, 100. oyun

Fiziksel Tiyatro Araştırmalarının ödüllü oyunu Kalabalık Duası, Mart ayında 100. kez seyircisiyle buluşacak. Deneysel tarzıyla dikkat çeken oyun, keşmekeş ile nizam arasında kalan bir meczubun hikayesini anlatıyor. Tek kişilik performansıyla dikkat çeken Tolga İskit’le hem oyunun yolculuğunu hem de bağımsız tiyatroların durumunu konuştuk.

Emrah Akbaş

·

13 Şub 2024

Geçmişin hayaletleri, bugünün hayalleri: Büyük Zarifi Apartmanı

İlhamını aldığı mekanla aynı ismi taşıyan ve İKSV İstanbul Tiyatro Festivali’nde sahnelenmeye başladığından beri ünü dilden dile yayılan Büyük Zarifi Apartmanı’nın yolculuğunu ekibinden dinledik.

Emrah Akbaş

·

25 Oca 2024

Sinemacı gözü sahneye taşınırsa: Emin Alper'den 'Öteki'

Abluka, Kız Kardeşler ve Kurak Günler filmleriyle tanıdığımız yönetmen Emin Alper, tiyatro sahnesindeki prömiyerini Dostoyevski uyarlaması “Öteki”yle yaptı.

Emrah Akbaş

·

16 Oca 2024