Abur cuburlara reklam yasağı

İngiltere İşçi Partisi tuzlu ve şekerli gıdalara reklam yasağı vaadediyor.

apéro

apéro

İştah ve ufuk açan yemek yayını. Her çarşamba ve cumartesi önlüğünü giyer.

İngiltere'de muhalefetteki İşçi Partisi, bir sonraki Genel Seçimlerden sonra iktidara gelmesi hâlinde çocuklara yönelik abur cubur reklamlarının yasaklanacağını söyledi. İşçi Partisi lideri Sir Keir Starmer partinin Ulusal Sağlık Hizmeti (NHS) ve genel olarak ülke sağlığına yönelik planları hakkında yaptığı bir konuşmada şunları söyledi: "Reklam kurallarını değiştireceğiz ve çocuklarımızın sağlığına zararlı ürünlerin çocuklarımıza yönelik reklamının yapılmamasını sağlayacağız.” İşçi Partisi lideri Sir Keir Starmer, tuzlu ve şekerli gıdalara vergi getirilmesine karşı olduğunu söyledi: "Yaşam maliyeti krizinin ortasında yiyecekleri daha pahalı hâle getirme yoluna gitmek istemiyoruz.”

  • Arka plan: İktidardaki Muhafazakar hükümet 2016'da alkolsüz içeceklere şeker vergisi getirdi ancak abur cubur reklamlarının yasaklanması planlarını çocukların görebileceği reklamlar ve yetişkinlere yönelik reklamlar arasındaki eşik olarak belirtilen saat 21:00'den önceye erteledi. Aralık ayında, yağ, tuz ve şeker oranı yüksek gıdalar için TV ve çevrimiçi reklamlara getirilen kısıtlamaların 1 Ekim 2025'e kadar ertelendiğini söylendi.
  • Karşı görüşler: Tuzlu ve şekerli gıdalara yönelik reklam yasaklarının, hükümetin çocukluk çağı obezitesiyle mücadele stratejisi kapsamında, Nisan 2022'de uygulanmaya başlaması planlanıyordu. Geçen yıl Ekim ayına ertelendikten sonra tekrar Ocak 2024'e ertelendi. Bu karar sağlık kampanyası grupları tarafından ağır bir şekilde eleştirildi. Fakat Birleşik Krallık Hükümeti hane halklarının yaşam maliyetiyle mücadelesini ülkenin obezite sorununu çözme emellerinden daha fazla önceliklendirmeye karar verdiğini söyledi.
Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

apéro

apéro

İştah ve ufuk açan yemek yayını. Her çarşamba ve cumartesi önlüğünü giyer.

İLGİLİ BAŞLIKLAR

şeker vergisi

obezite

İngiltere

Ulusal Sağlık Hizmeti

Birleşik Krallık

NEREDE YAYIMLANDI?

apéroapéro

HİKAYE

🗞️ apéro gazete #7 Ödüller geçidi: Anadolu mutfağından Türkiye şaraplarına

apéro gazete'de bu hafta: Türkiye gastronomisinde şaraptan restorancılığa uluslararası değerlendirmelerden alınan ödüller, iklim değişikliğinden teknolojiye, kanun teklifinden katkı maddesine dünyadan haberler.

09 Haz 2023

apéro gazete

YAZARLAR

apéro

İştah ve ufuk açan yemek yayını. Her çarşamba ve cumartesi önlüğünü giyer.

İLGİLİ OKUMALAR

;