aposto-logo
TR
TREN

Evliya Çelebi ile ilgili hikayeler

Aposto GündemAposto Gündem

HİKAYE

Anadolu'nun kraft bira kültürünün izinde

İlk bira nerede ve ne zaman üretildi? Anadolu hangi alkollü içeceğin anavatanı? Yerel kraft biraların ilhamı nereden? Anadolu'da yazılan kraft bira kültürünün dününü, bugünü ve yarınını konuşuyoruz.

Reyhan Ülker

·

28 Haz 2023

apéroapéro

HİKAYE

Güray Kurnaz'la: Dünden bugüne Anadolu’dan İstanbul’a bira sahnesi

İlk bira nerede ve ne zaman üretildi? Anadolu hangi alkollü içeceğin anavatanı? Yerel kraft biraların ilhamı nereden? Güray bu meraka nasıl düştü?

Reyhan Ülker

·

21 Haz 2023

apéroapéro

HİKAYE

Ayça Budak'la: Gelenekte istihale, Saadet'ten zanaate

Araktan rakıya, Fuzuli'den Evliya Çelebi'ye oradan da Yenilikhane'ye. İmbikten çıkan icatta, geleneği geleceğe aktaran zanaatin incelikleri üzerine.

Reyhan Ülker

·

07 Haz 2023

Ve daha fazlası... 🧑‍🍳 Özyeğin Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölüm Başkanı Doç. Dr. Özge Samancı'nın kaleminden Osmanlı mutfak kültüründe peynir . 🧑‍🍳 Yazar ve araştırmacı Marianna Yerasimos'un merceğinden Evliya Çelebi’nin Seyahatnâme’sinde Balık . 🧑‍🍳 Yazar ve araştırmacı Sevengül Sönmez'in kaleminden Balıklar, Balıkçılar ve Sait Faik.

23 Nis 2023

Osmanlı mutfak kültüründe peynir

Osmanlı sofrasında halkın sıklıkla tükettiği önemli bir gıda maddesi, içki meclislerinin eşlikçisi, saray ve konak sofralarında bulunan bir lezzet çeşidi

Özge Samancı

·

02 Nis 2023

Evliya Çelebi’nin Seyahatnâmesi ’ndeki Urfa narının 21. yüzyıl hâli, Amasya elmasının kapıldığı Asya rüzgârı, rakının dönüşen adabı, Avusturyalı gelinin peynir hikâyesi ve daha fazlası. Doğudan batıya her köşede hem ruhumuzu hem soframızı şenlendirecek katma değerli ürünleri bizlere ulaştıran insanlarımızın hikâyelerine bakıyoruz. İdamera Çiftliği Kısa hikâyesi: Son yıllarda zeytinliklerin madenciliğe açılmak istenmesi haberleriyle sıkça andığımız Kazdağları’nın ete...Devamını Oku

21 Ara 2022

Adıyla ilgili çok fazla efsaneleri olan Bingöl’e 1945 yılına kadar adına “Çapakçur” deniliyor. Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi’nde Çapakçur’un Büyük İskender tarafından kurulduğunu ve bu ismi de onun koyduğunu rivayet ediliyor . Bingöl’ün eğitim hâli’ne dair birçok veriye ERG Eğitim Gözlemevi sayesinde ulaşıyoruz. Bingöl’de derslik başına düşen öğrenci sayıları ilkokulda 19; ortaokulda 20; ortaöğretimde 21. Bu hâliyle sınıf mevcutları, ortaokul hariç, Türkiye ortalamasında...Devamını Oku

16 Ara 2022

apéroapéro

HİKAYE

Dönerin Orta Asya’dan “U” dönüşü

Dönerin Tatarlardan Anadolu’ya dönüşü, çevirme kebaptan dönere dönmesi ve şükür ki yok olmayışını tarihte döneri inceleyerek anlayalım.

Ceylin Atay

·

19 Eki 2022