aposto-logo
TR
TREN

minimalizm ile ilgili hikayeler

DünyahaliDünyahali

HİKAYE

Hale Acun Aydın ile Ropörtaj

Minimalizm, sıfır atık, sadelik, atıksız yaşam üzerine...

25 Kas 2022

Ayşe, “ Thrifting is The New Sexy ” yazı ile tüketim dünyasında bütçe dostu, sürdürülebilir alışveriş deneyimlerini nasıl elde edebileceğimizden bahsediyor. Ece “ Sis geldi? Yağmur nerede? ” adlı yazısında bir laz türküsünden bahsederek, iklim değişikliğinin Rize’deki etkilerini anlatıyor. Ezgi, minimalizm ve iklim krizi arasında bir bağlantı kuruyor. Gözde, sürdürülebilir bir yaşam için atabileceğimiz k üçük adımları bizimle paylaşıyor.

22 Eyl 2022

Tasarlayanlar son sayısında Design Helsinki 2022'de! Aralarında Tom Dixon'ın da bulunduğu konuşmacılar, renklerden sürdürülebilirliğe kadar farklı konulardaki fikirlerini katılımcılarla paylaştılar. Pandemi sonrasında bu gibi tasarım festivallerinin artarak devam ettiğini görmek tasarım dünyası adına çok heyecan verici. Ülkemizde de benzer uluslararası tasarım festivallerini en yakın zamanda görmeyi umuyorum. Kuzey ülkelerinin adının tasarımla anılmasının en önemli ne...Devamını Oku

03 Eyl 2022

HİKAYE

İskandinav Tasarımı Prizler

Design Helsinki, içinde kırktan fazla tasarım markasını ve showroomları bulunduran bir adet uluslararası pavyondan, birçok enstalasyon ve konuşmacı programlarından oluşan zengin bir içeriğe ev sahipliği yaptı.

26 Ağu 2022

Toki Pona , Kanadalı dilbilimci Sonja Lang tarafından 2001’den beri geliştirilen bir kurgudildir . 2014’te kitabının yayınlanmasıyla bütünlüklü bir kurgudildir. Toki Ponanın felsefesi, minimalizmden çıkmıştır. Karışık dil kuralları ve çekimler yerine basit kelimeler ve pozitif anlamlar barındırmayı amaçlar. Dilin adı olan Toki Pona da bu dilde “İyi Konuş / İyi Dil / Olumlu Dil” demektir. Sadece j, k, l, m, n, p, s, t, w ünsüzlerinden ve a, e, i, o, u ünl...Devamını Oku

05 Nis 2022

PagePage

HİKAYE

Minimalist Sinemada Gerçekçilik Amacından Saptı Mı?

Sanatın disiplinlerarasılığından bir kesit.

10 Tem 2021

PagePage

HİKAYE

Fotoğrafçı Igor Vitomirov röportajı

“Fotoğrafçılık bilinç gerektiren bir felsefedir ve bu zaman alır.”

26 Haz 2021

PagePage

HİKAYE

Minimalizm tasarıma dokundu!

Minimalizm, pek çok alanda yaşamı derinden etkileyen, sadeliğiyle üstlendiği tüm eserlerde gösterdiğinin fazlasını hissettiren, sanatta hatta yaşamda konsept kavramını tekrar düşünmemize olanak sağlayan akımlardan biri.

10 Nis 2021