aposto-logo
TR
TREN

Denizli’nin Çal Bağ Yolu’ndan altın madalyalı şaraplar

Erdel Şarapçılık ve Kuzubağ Bağları'na dünyanın en saygın şarap değerlendirmelerinden kabul edilen Decanter’den altın madalya.
Denizli’nin Çal Bağ Yolu’ndan altın madalyalı şaraplar

apéro

apéro

İştah ve ufuk açan yemek yayını. Her çarşamba ve cumartesi önlüğünü giyer.

Denizli’nin Çal ilçesine bağlı Hançalar bölgesinde faaliyet gösteren Erdel Şarapçılık ve Kuzubağ Bağları dünyanın en saygın şarap yayınlarından Decanter’in İngiltere’de düzenlediği World Wine Awards’tan altın madalyayla döndü. Erdel Şarapları’nın Yönetim Kurulu Başkanı Halil Kuzu, 57 ülkeden 18 bin 250 şarabın değerlendirildiği yarışmada dereceye girmenin haklı gururunu yaşadıklarını söyledi.

  • Neden? Dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen şarap uzmanları, sommelier’leri, gastronomistler, şarap satıcıları ve gazetecilerden oluşan uzman heyetin yaptığı tadım sonrası Erdel Şarapçılık’ın ürettiği Kuzubağ Öküzgözü-Syrah kupajları altın madalyaya layık görüldü. Bu yıl yarışmaya 57 ülkeden 2 bin 113 üreticinin toplamda 18 bin 250 çeşit şarapla katıldığını belirten Kuzu “Bu ödül Türkiye'nin şarapçılıkta markalaşması ve dünyadaki yerini hissettirmesi adına çok önemli. Uzun süredir bölgemizde diğer şarap firmalarıyla birlikte yüksek kaliteli üretim ve markalaşma için yatırımlar yapıyoruz. Aldığımız bu ödüller ne kadar doğru bir yolda olduğumuzun bir göstergesi.” dedi. 
  • Dahası: Kuzubağ Bağları’nın sahibi Salih Kuzu Türkiye’de üretilen şaraplık üzümün yaklaşık %10’unun Çal Karası olduğuna dikkat çekti. Adını bölgeden alan bu üzümün düşük tanen profili, yumuşak içimi ve aromatik yapısıyla yüksek bir potansiyele sahip olduğunu belirten Kuzu, “Çal Bağ Yolu binlerce yıllık tarihe sahip bu coğrafyanın gastronomik değerlerini ve doğal güzelliklerini paylaşmak adına kurulan bir önoturizm rotası.” diye ekledi.
  • Bir adım geriden: Geçen hafta açıklanan Decanter'de Çal Bağ Yolu üreticilerinin altın madalyalarıyla beraber 26 yerel şarap da gümüş madalya kazandı.
Hikâyeyi paylaşmak için:

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

apéro

apéro

İştah ve ufuk açan yemek yayını. Her çarşamba ve cumartesi önlüğünü giyer.

İLGİLİ BAŞLIKLAR

şarap

önoturizm

Denizli

Decanter

Şarapçılık

Türkiye

Çal Karası

NEREDE YAYIMLANDI?

apéroapéro

BÜLTEN SAYISI

🗞️ apéro gazete #15 Türkiye tarımında gündem: Genç işçiler ve ekmek

apéro gazete'de bu hafta: Denizli şaraplarına gelen altın madalyalardan İskoç viskisinin azalan ihracat gelirine. Türkiye tarımının gündem başlıklarıyla topraktan sofraya haberler.

18 Ağu 2023

apéro gazete

YAZARLAR

apéro

İştah ve ufuk açan yemek yayını. Her çarşamba ve cumartesi önlüğünü giyer.

İLGİLİ OKUMALAR

;