aposto-logo
TR
TREN

Reyhan Ülker

İstanbul Bilgi Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümü mezunu Reyhan, üniversite hayatı boyunca Mikla ve Ruhun Doysun başta olmak üzere şef Mehmet Gürs’ün çeşitli projelerinde yer aldı. Kopenhag'ta bulunan Noma’da tamamladığı staj programının ardından odağını "yemek hikayeleri"ne çevirmeye karar verdi. 2022 yılı Kasım ayından beri Aposto’da yemek editörlüğü yapıyor.

apéroapéro

HİKAYE

Luca Eyüboğlu'yla: Bir mutfak felsefesi olarak 'fermantasyon'

Nasıl oldu da eski dünyanın pişirme teknikleri modern mutfaklarda bu denli popülerleşti? Bakterilerin dönüştürücü gücü bir şefin mutfağını nasıl şekillendiriyor? Luca Eyüboğlu, lahanadan kimchi'ye uzanan yolu anlatıyor.

Reyhan Ülker

·

17 Şub 2024

apéroapéro

HİKAYE

Ezgi ve Osman Serdaroğlu’yla: Mutfaktan kalbe

Teruar’ın mutfağında hazırlanan bir pazar yemeği sırasında Ezgi ve Osman'ın sohbetini dinliyoruz. Anahtar kelimeler: Tutku, ilham ve hayal.

Reyhan Ülker

·

10 Şub 2024

apéroapéro

HİKAYE

Gizem Billur Duyar'la: Yeni nesil şarapçılıkta 'natürel' rönesansı

Asırlık asmaların keşfi ve antik usullerle üretilen şaraplarla kartlar yeniden dağıtılıyor. Karadeniz Bölgesi'nin unutulmaya yüz tutmuş endemik üzümleri tekrar sahneye çıkıyor. Belki de sadece bir kez içme fırsatı bulabileceğimiz bir üzüm türü, geçmişle geleceği nasıl bağlıyor?

Reyhan Ülker

·

03 Şub 2024

apéroapéro

HİKAYE

Emirhan Paralı ve Can Çakmakçı'yla: Ortak rota Beyoğlu'nda

İstanbul'da yeme içme sektöründen iki dost, sektöre ve hayata dair sohbette: Ne olacak bu ÖTV indirimi? En son ne zaman mutlu olduk?

Reyhan Ülker

·

27 Oca 2024

apéroapéro

HİKAYE

Berrin Bal Onur & Neşe Aksoy Biber’le: Peynir aşkına aşılan yollar

Türkiye'nin peynirlerini araştıran ve yerel peynirlerin dünya sahnesine çıkması için çalışan ikili, peynirin sosyokültürel anlamlarını ve çeşitliliğini anlatıyor. Calvino'nun “Her peynirin ardında farklı bir mera vardır / Farklı bir göğün altında” sözü yanlarında. Yolları ise uzun.

Reyhan Ülker

·

13 Oca 2024

apéroapéro

HİKAYE

Bu neyin 'teminat'ı?

İçki üreticileri ve ithalatçılarına teminat zorunluluğu getiren ve 1 Ocak'ta yürürlüğe girmesi beklenen tebliğ taslağı; şarap, bira ve sert içki dünyasında bir süredir fırtınalar kopartıyor. Taslak neden tartışılıyor, etkileri neler olacak, sektör paydaşlarıyla konuştuk.

Reyhan Ülker

·

29 Ara 2023

apéroapéro

HİKAYE

Bir mutfak anakronizmi: “Kadın şef”

Şef “erkek”se kadına ne nedir? Profesyonel mutfakta süregelen erkek hâkimiyetinin geri püskürttüğü kadınlar "istisna" olarak kaldıkça üstü örtülecek gerçek bir mutfak deneyimi üzerinden konuşuyoruz.

Reyhan Ülker

·

16 Ara 2023

apéroapéro

HİKAYE

Mustafa Kahramanoğlu'yla: Kültürel bağlamda şarap evleri

Hem şahsi hem de toplumsal bir mesele olarak şarap: Dünden bugüne ekonomik, politik ve kültürel hâlleriyle masada.

Reyhan Ülker

·

25 Kas 2023

apéroapéro

HİKAYE

Uğur Gürses'le: Türkiye'de şarap ve ekonomik zeitgeist

Katma değerli ürün olarak şarap ve ülke ekonomisi içindeki potansiyelini küresel ölçekte ekonomik trendler, yenilikçi ve sürdürülebilir uygulamalar çerçevesinde ele alıyoruz.

Reyhan Ülker

·

11 Kas 2023

apéroapéro

HİKAYE

İrem & Mustafa Çamlıca’yla: Üzüm ve kimlik ilişkisi üzerine

Istranca Dağları'nın eteklerinde nesilden nesile, üzümden etikete uzanan bir aile hikâyesi.

Reyhan Ülker

·

11 Kas 2023