aposto-logo
TR
TREN

Gülhane Parkı ile ilgili hikayeler

Bahar Sanki Çocuk Bayramı’nı Beklemişti

“Bir defa çocuk olana itibar var da bize yok mu? Bu benim ikinci çocukluğum ayol!”

18 Nis 2023

Gülhane Parkı’nın hikâyesi 21. sayımızda … 23 Nisan 1955'te Taksim'deki 23 Nisan kutlamalarında şiir okuyan Cem Karaca Bu 23 Nisan’da çocuğumuza, yeğenimize, kardeşimize, kuzenimize ya da hiç kimsesi olmayan bir çocuğa güzel bir gün geçirtelim, onlarla çocuk olalım… Daha umutlu, güzel ve yaşanılabilir bir dünyaya büyümeleri dileğiyle tüm dünya çocuklarının bayramı kutlu olsun… E-posta: [email protected] Instagram: İstanbul’da Nasıl ...Devamını Oku

18 Nis 2023

SOLİSOLİ

HİKAYE

Sofraların sokağa uzadığı mahalle

Mahalle: Cankurtaran. Mahalleli: Ayşe Şensılay. Başlangıç noktası: Giritli.

09 Mar 2023

İstanbul’un gazetelere haber olmayan ilk lunaparkı

Taksim Bahçesi’nde lunapark projesi yaklaşık on yıl boyunca gazete kupürlerinde kendine yer bulurken 1932 yılında Tepebaşı’nda ansızın bir lunapark açılır. Türkiye’nin ilk lunaparkının sahibi kimdir, içinde hangi oyuncaklar yer alır?

İstanbul'da ayakta

Jennifer Hattam'a İstanbul'da yürüme rotaları seçkisinde eşlik ediyoruz.

14 Ağu 2022

1930’larda Taksim Bahçesi Bu hafta Gezi Parkı’nın eski haline, İstanbul’un bir kaybolan mekânına daha tanıklık ettik. Haftaya Hıdrellez’i kutlayacağız. Geçmiş sayılardan; Gülhane Parkı’nda çocuklara dress code engeli İlk trafik lambası Karaköy’de E-posta: [email protected] Instagram: İstanbul’da Nasıl Eğleniyorduk?

26 Nis 2022

Güzelim Gülhane Parkı’nın bugünkü hâli

“Bülbül hamûş, havz tehi, gülistan harap!” Bütün boşta gezenler burada-Yanımda pul parası yok da-Pist pist!-Leblebi, şeker, Şam fıstık-Görün beyler, görün hanımlar!

08 Mar 2022

1911, Gülhane Parkı’ndaki kolera hastanesi Bu hafta karşınıza özel sayımızla çıkacaktık. Ancak çeşitli sebeplerden dolayı özel sayımızı haftaya erteledik. Haftaya -bu sefer gerçekten- özel sayımızda görüşmek üzere… Bugün 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü. “Ölümün eşiğinde olan tüm toplumların yapısı erkeksidir. Bir toplum sadece bir erkekle kurtulabilir ancak hiç bir toplum kadının eksikliğinde varlığını sürdüremez.” Germaine Greer 8 Mart Dünya Emekçi Kadın...Devamını Oku

08 Mar 2022