aposto-logo
TR
TREN

biyoçeşitlilik ile ilgili hikayeler

Şoperêç : Kürtlerin zengin mirası ve özgün kültürü, Şoperêç adlı YouTube kanalında hayat buluyor. Kürtlerin kendi dilinden anlatılan hikâyeler, sanat, kültür ve tarih, bu kanalın ana odak noktalarını oluşturuyor. İzleyiciler etkileyici bir yolculuğa çıkarılarak Kürt halkının derin köklerine ve renkli geçmişine bir pencere açılıyor. Toprağın Uyanışı : Bu sinematik belgesel serisi, onarıcı tarımın gıda sistemimizi dönüştürme potansiyelini keşfetmek için karakter oda...Devamını Oku

19 Kas 2023

AngstAngst

HİKAYE

Doğayı koruma ve onarım geleneğine bir engel olarak ekofobi

Küresel çevre sorunlarının kötüleşmesini engellemek için üstesinden gelmemiz gereken bir fenomen var.

11 Kas 2023

AngstAngst

HİKAYE

Minecraft, yenilenebilir enerji eğitiminde kullanılacak

Microsoft, Birleşik Krallık’taki öğrencilere verilecek eğitim için yeni bir girişim başlattı.

06 Eki 2023

DünyahaliDünyahali

HİKAYE

Bitki Bazlı Gıdalar

Bitki bazlı gıda alternatifleri küresel sürdürülebilir geçişi destekleyebilir.

15 Eyl 2023

Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Frans Timmermans , iklim görüşmeleri için Pekin’de Çin Başbakan Yardımcısı Ding Xuexiang ile bir araya geldi. Şiddetlenen iklim kriziyle mücadele etmek için Çin ile daha hızlı ve kararlı bir ortak eylem çağrısında bulundu. İklim görüşmeleri: Timmermans, insanlığın küresel ısınma, biyoçeşitlilik kaybı ve kirlilikle karşı karşıya olduğunu vurgularken; Ding, çevre ve iklimin her zaman Çin-AB işbirliğinin odak noktası olduğunu söyledi. ...Devamını Oku

17 Tem 2023

• Gastronominin Nobel’i olarak adlandırılan Bask Dünya Aşçılık Ödülü’nün (BCWP) 2023 kazananı şef Ebru Baybara Demir oldu. Kimdir? Bu ödülü Türkiye’den kazanan ilk isim olan Demir, Mardin ve çevresinde gastronomi alanında hayata geçirdiği sosyal gastronomi projeleriyle kırsal kalkınma, biyoçeşitlilik ve kültürel entegrasyona sunduğu katkılarıyla adından sıkça söz ettiriyor.

10 Haz 2023

🌊 Akdeniz altında 20 bin fersah "Yerküre tabiri caizse denizle başladı ve kim bilir belki de yine denizle bitecek." Geçen hafta apéro’da; Zafer Kızılkaya’yla milyarlarca yıllık insan ve deniz ilişkisi, Türkiye tarihinin en büyük biyoçeşitlilik kaybının nedeni ve nasılı. Kaçıranlara ek gösterim, hatırlatma.

26 Nis 2023

🌊 Akdeniz altında 20 bin fersah "Yerküre tabiri caizse denizle başladı ve kim bilir belki de yine denizle bitecek." Bu hafta apéro’da; Zafer Kızılkaya’yla milyarlarca yıllık insan ve deniz ilişkisi, Türkiye tarihinin en büyük biyoçeşitlilik kaybının nedeni ve nasılı.

21 Nis 2023

Çevreci GeekÇevreci Geek

HİKAYE

En Büyük Küresel Riskler İklim Krizi ve Hayat Pahalılığı

Küresel Riskler Raporu’nun bu yılki sonuçları kısa ve uzun vadede iki farklı riske dikkat çekiyor.

24 Oca 2023

Döngüsel metrikler

📊 Döngüsel metriklere neden ihtiyacımız var?

12 Oca 2023