kültür ile ilgili hikayeler

Aposto GündemAposto Gündem

HİKAYE

Hızlı ve endişeli: Neden biraz yavaşlamamız gerekiyor?

İçinde yaşadığımız dünya, bizi yerini yönünü kestiremediğimiz bir hızın ortasında mücadeleye sevk ediyor. Bir noktada belki de önemsiz şeyleri kaçırmamak için koştururken daha sahici kayıplar verebileceğimizi fark etmek gerekiyordur.

Enes Köse

·

13 Nis 2024

hizli-ve-endiseli-neden-biraz-yavaslamamiz-gerekiyor
Berlin’in birleşme günleri, yıllar süren yorucu bir ayrılığın ardından birleşen pek çok alt kültür ve yeniden bir araya gelen aynı ülkenin insanlarının en heyecanlı günlerini temsil ediyor. istanbulberlin Hattı’nın Berlin’in İlk Günleri: Birleşme Yıllarının Sound’u kitabını tavsiye ettiği son sayısında birleşmenin ilk günlerini resmeden bu siyah beyaz fotoğraf, bizi şehrin o yorgun ama yeni bir dönemi simgeleyen günlerine götürüyor.

18 Haz 2022

AngstAngst

HİKAYE

HAYVAN KURTULUŞU, ŞİMDİ

Türcülük kavramına dair kısa bir inceleme.

19 Eki 2021

hayvan-kurtulusu-simdi
Vergiler yüzünden değil, istediğiniz için değişin

Değişimin başlaması için gerekenleri tartışıyoruz

23 Eyl 2021

vergiler-yuzunden-degil-istediginiz-icin-degisin
178. Bölüm Transkripti

Podcast bölümümüzdeki haberlerin ayrıntıları

08 Eyl 2021

178-bolum-transkripti
Görsel: IMDB Memleri (mi:im diye okunuyor) ilk defa bayılarak izlediğimiz müthiş belgesel serisi “Through the wormhole” da duymuştuk. Başından kalkamadan seyrettikten sonra merakımızı gidermek için biraz da okuduk. Öğrendiklerimizi sizinle paylaşacağımız gün bugünmüş. Richard Dawkins 1976 yılında yayınlana kitabı “The Selfish Gene” de bu kavramı ortaya atıyor. Biz memleri kısaca “kültürel genler” gibi düşünebiliriz: kültürel bilgiyi taşıyan en küçük birim. Pek çok öze...Devamını Oku

10 Haz 2021

Protokolsüz kardeşlik örneği

İstanbul'un 41 şehirle kardeşlik protokolü var. Fakat ya imzasız olanları? Örneğin, Ankara’yla İstanbul’un arasındaki bağ bana çok kıymetli geliyor. Herhangi bir coğrafi özelliğe bağlanmayan bu kardeşliğin aklıma ilk gelen somut örneklerinden birini ise Ankara Viskisi oluşturuyor.

Ege Dikencik

·

10 Mar 2021

protokolsuz-kardeslik-ornegi
• Impossible Foods CEO'su Pat Brown, hücre bazlı etin uygulanabilir bir çözüm olduğunu düşünmediğini ve bu konsepti ölü yatırım olarak gördüğünü açıkladı . Peki neden? Brown, şirketler kas hücrelerini yeniden yaratabilseydi bu teknolojinin hayvansal ürünlerin bir kopyasını üretip satmaktan çok daha kazançlı olacağı için tedavi yöntemi olarak kullanılacağını söyledi. Bir adım geriden: Berkeley merkezli sürdürülebilir kültürlü et yetiştiren gıda teknoloji şirketi Me...Devamını Oku

Adasu Mireli

·

10 Mar 2021